Άλλη κλάση η Ιταλία !

Για την φάση των 16 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η Ιταλία αντιμετωπίζει στην Αυστρία. Η πρόταση για το στοίχημα της ημέρας

Στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου το ματς, με έως 22.500 θεατές. Η Ιταλία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση πριν υποδεχθεί την Ουαλία. Παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, αλλά και πάλι νίκησε 1-0 με γκολ του Πεσίνα (39’), αν και αντιμετώπισε δυσκολίες. Άνετο πέρασμα συνολικά από τον όμιλο, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ που η ίδια σημείωσε πριν από 82 χρόνια, ούσα αήττητη για 30 ματς (25-5-0). Απαραβίαστη η εστία της για 1.055 λεπτά, στα τελευταία 11 παιχνίδια νίκησε δίχως να δεχθεί γκολ!

Η Αυστρία θα εξασφάλιζε πιθανότατα την πρόκριση και με ισοπαλία απέναντι στην Ουκρανία, αλλά δεν άφησε το παραμικρό στην τύχη. Έπαιξε εξαιρετικά, σκόραρε στο 21ο λεπτό με τον Μπαουμγκάρντνερ και το υπέρ της 1-0 είναι φτωχό, άξιζε τη νίκη με μεγαλύτερο σκορ. Σε δύο παρουσίες στα τελικά δεν είχε καν νίκη, αλλά με δύο επιτυχίες, εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Έκανε την υπέρβασή της η Αυστρία, αλλά η Ιταλία κινείται σε άλλο επίπεδο. Επιλέγουμε τον άσο από ημίχρονο !