Δυνατά και χρήσιμα τεστ έδωσε η Τέρπου στο Μινσκ

Διήμερο γεμάτο με δυνατά παιχνίδια σε δύο αγωνίσματα είχε στο μακρινό Μινσκ η Ελισάβετ Τέρπου.

Διήμερο γεμάτο με δυνατά παιχνίδια σε δύο αγωνίσματα είχε στο μακρινό Μινσκ η Ελισάβετ Τέρπου. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού Νέων γυναικών στην επιτραπέζια αντισφαίριση πήρε μέρος στο ΙTTF Challenge Belarus Open, που άρχισε χτες στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας και θα ολοκληρωθεί στις 3 Νοεμβρίου. Αγωνίστηκε στο απλό γυναικών και το απλό των αθλητριών έως 21 ετών, όπως και στο διπλό γυναικών. Στην πρώτη περίπτωση αποκλείστηκε στα προκριματικά γκρουπ, στη δεύτερη προχώρησε στα νοκ άουτ και ηττήθηκε στον 1ο γύρο, ενώ στο διπλό με συμπαίκτρια τη Σέρβαν Τιγιάνα Τζόκιτς έφτασε μέχρι τον καθοριστικό προκριματικό γύρο για την πρόκριση στο ταμπλό. Γενικά, σε μία ακόμα εξόρμησή της στο εξωτερικό, τέσταρε την κατάστασή της μέσα από υψηλού επιπέδου ματς και μαζί με τον ομοσπονδιακό προπονητή Κωνσταντίνο Κωστόπουλο, που ήταν στο κοουτσάρισμα, είχαν την ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα.

Στο απλό γυναικών σχηματίστηκαν 32 προκριματικά γκρουπ. Η Τέρπου μετείχε στο 11ο γκρουπ, πάλεψε και τους δύο αγώνες της αλλά τελικά περιορίστηκε στην 3η θέση και αποκλείστηκε. Στην πρεμιέρα της την Τετάρτη έχασε από την Αγκάτα Ζακρέβσκα από την Πολωνία με 3-1 σετ (6-11, 5-11, 11-6, 4-11) και σήμερα κάμφθηκε από τη Γαλλίδα επικεφαλής Μαρί Μιγκό με 3-2 (11-8, 6-11, 4-11, 11-4, 2-11).

Στους αγώνες Under 21 πήρε ως 2η την πρόκριση για το ταμπλό. Ήταν επικεφαλής στο 7ο γκρουπ και είχε μία νίκη και μία ήττα. Ξεπέρασε τη Σαρβινόζ Μιρκαντίροβα από το Καζακστάν με 3-2 (11-5, 12-10, 9-11, 9-11, 11-6) και ηττήθηκε από τη Γαλλίδα Ίσα Κοκ με 3-1 σετ (9-11, 11-7, 6-11, 10-12). Στον γύρο των «32» η αθλήτρια του Ολυμπιακού αποκλείστηκε από το 1ο φαβορί, τη Βελγίδα Λίζα Λουνγκ Τέρπου με 3-0 σετ (4-11, 10-12, 4-11).

Καλές εμφανίσεις έκανε το ελληνοσερβικό ζευγάρι στο διπλό γυναικών κι έφτασε να διεκδικήσει την πρόκριση στο κεντρικό ταμπλό. Η Τέρπου και η Τιγιάνα Τζόκιτς είχαν bye στον 1ο προκριματικό γύρο και στον 2ο απέκλεισαν με 3-2 σετ τις Ρέιτσελ Μορέ/Σελίν Ρουστ από την Ελβετία κι ενώ ήταν πίσω στα σετ με 0-2 (7-11, 4-11, 11-8, 11-4, 11-8). Το απόγευμα σήμερα αναμετρήθηκαν για την πρόκριση με τις Ιταλίδες Τζαμίλα Λαουρέντι/Κιάρα Κολαντόνι και αποκλείστηκαν με 3-0 σετ (4-11, 7-11, 8-11).