Ξανά «χρυσός» ο Ντέιβιντ Ουάιζ στο ski halfpipe

Ο Ντέιβιντ Ουάιζ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ski Halfpipe του ελεύθερου σκι, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ. Ο Αμερικανός αθλητής είχε καλύτερη συγκομιδή στον τελικό τους 97.20 βαθμούς, τους οποίους συγκέντρωσε στην τρίτη και τελευταία προσπάθειά του, και αυτή του επέτρεψε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να διατηρήσει τον τίτλο του στο αγώνισμα, τον οποίο είχε κατακτήσει το 2014 στο Σότσι.

Ο Ουάιζ άφησε στην δεύτερη θέση έναν άλλο Αμερικανό, τον Άλεξ Φερέιρα, η καλύτερη συγκομιδή του οποίου στον τελικό ήταν 96.40 βαθμοί, ενώ το χάλκινο με 94.80 βαθμούς κατέκτησε ο Νίκο Πόρτεους, ο οποίος χάρισε στη Νέα Ζηλανδία το δεύτερο μετάλλιό της στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ.