Πινγκ πονγκ: Ο Γκιώνης απέχει μια νίκη από τους 6ους Ολυμπιακούς της καριέρας του!

Ο Παναγιώτης Γκιώνης έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο προολυμπιακό, της ευρωπαϊκής ζώνης, στο Σεράγεβο και με μια ακόμη το Σάββατο (18/05) εξασφαλίζει την παρουσία του στο Παρίσι

Ανίκητος κι ασταμάτητος!

Ο Παναγιώτης Γκιώνης, μετά τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στην πρώτη του μέρα συμμετοχής του, στο προολυμπιακό τουρνουά (της ευρωπαϊκής ζώνης) στο Σεράγεβο, το ξανάκανε της Παρασκευή (17/10) κι απέχει μόνο μία για να εξασφαλίσει την 6η συμμετοχή στην καριέρα του σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Ο αθλητής μας (Νο9 του ταμπλό) επιβλήθηκε, για τη 2η φάση, με 4-0 σετ, πρώτα του, Ιταλού, Νιαγκόλ Στογιάνοφ στους «32» του ταμπλό κι έπειτα του, Βέλγου, Μάρτιν Αλέγκρο (Νο7) στους «16»!

Έτσι μπήκε στην 8άδα. Αντίπαλος του εκεί ήταν ο Ουκρανός, Γιάροσλαβ Ζμουντένκο, που νίκησε τον, Ρουμάνο, Οβίντιου Ιονέσκου (Νο2 φαβορί των αγώνων) με 4-1 σετ.

Μετά από αγώνα μίας ώρας, ο Γκιώνη επικράτησε, 4-3 σετ (9-11, 11-7, 11-3, 8-11, 11-7, 9-11, 11-5) και το Σάββατο (18.00) το πρωί (10:30) αντιμετωπίζει τον Σλοβάκο Βανγκ Γιανγκ, που στην 8άδα απέκλεισε με 4-0 σετ τον Φινλανδό Μπένετεκ Όλαχ.

Νικώντας τον σφραγίζει το εισιτήριο για τη γαλλική πρωτεύουσα.