Βαλκανικό πρωτάθλημα νέων Ορεστιάδας: Εξασφάλισαν μετάλλιο στο διπλό μικτό U15 Κοσμάς/Κοντοπούλου

Η τρίτη μέρα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων της Ορεστιάδας έκλεισε χθες (30/06) με συναρπαστικούς αγώνες και όμορφες στιγμές για τα ελληνικά χρώματα.

Ο Γιώργος Κοσμάς και η Μαύρα Κοντοπούλου εξασφάλισαν μετάλλιο στο διπλό μικτό παίδων-κορασίδων και θα είναι το τρίτο για τις εθνικές μας ομάδες στη φετινή διοργάνωση μετά από το ασημένιο στο ομαδικό εφήβων και το χάλκινο στο ομαδικό παίδων. Το δίδυμο μπήκε στα ημιτελικά και καθώς στο αγώνισμα δεν προβλέπεται παιχνίδι για τις θέσεις 3-4 θα είναι σίγουρα στο βάθρο. Σε ανάλογη επιτυχία κυνήγησαν να φτάσουν τρία ακόμα ελληνικά ζευγάρια, οι Στάθης Μανωλόπουλος/Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη και Αλέξανδρος Μαδέσης/Στέλλα Τζαρίδου στο μικτό Under 19 και ο Κώστας Φάκαρος και η Βασιλική Μπουλά στο μικτό Under 15. Το βράδυ γνώρισαν την ήττα από ισχυρά δίδυμα, αλλά και το πλασάρισμα στις θέσεις 5-8 συνιστά θετικό απολογισμό το δίχως άλλο. Ο Μαδέσης και η Τζαρίδου κάμφθηκαν στα πέντε σετ. Σήμερα Σάββατο ο Κοσμάς και η Κοντοπούλου θα επιδιώξουν κι άλλο βήμα, επίσης αρχίζουν τα διπλά σε αγόρια και κορίτσια όπως και τα ταμπλό του απλού.

Στο διπλό μικτό παίδων-κορασίδων έγινε ταμπλό των «32». Το σημάδι για κάτι πολύ καλό φάνηκε από τη αρχή για τους Κοσμά/Κοντοπούλου αφού στο 1ο γύρο απέκλεισαν το νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, τους Κριβόκάπιτς/Σέμπεκ από το Μαυροβούνιο. Σε απόλυτα ισορροπημένη αναμέτρηση επικράτησαν με 3-2 σετ (5-11, 11-5, 9-11, 11-5, 13-11) και πήραν και ψυχολογία. Στη 16άδα κατέβαλλαν τους Βέσοβιτς/Τσέριτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-9, 10-12, 11-4, 11-7).

Στον προημιτελικό αντιμετώπισαν τους Μοσνεάγκα/Σίρεακ από τη Μολδαβία. Ήλεγξαν τα δύο πρώτα σετ, μετά συνάντησαν μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά έφτασαν στο τελικό 3-1 με ανατροπή από 3-8 στο 4ο σετ (11-7, 11-6, 10-12, 11-9). Οι αθλητές της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Ταύρου διεκδικούν αύριο στις 18:30 στο «τηλεοπτικό» τραπέζι 1 την είσοδο στον τελικό με αντιπάλους τους Ιστράτε/Μπεάζου από τη Ρουμανία.

Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία ο Φάκαρος και η Μπουλά απέκλεισαν αρχικά τους Ράντονιτς/Βούγιοβιτς από το Μαυροβούνιο με 3-1 σετ (10-12, 11-7, 11-5, 11-4). Στον γύρο των «16» συνέχισαν θετικά απέναντι στους Τσέλιτς/Σαντόγιε από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-6, 9-11, 11-7, 13-11), Στην 8άδα οι πρωταθλητές Ελλάδας του αγωνίσματος ήταν αουτσάιντερ κόντρα στο 2ο φαβορί, τους Ρουμάνους Πόνταρ/Γίφκου, πάλεψαν για το καλύτερο, ώσπου έχασαν με 3-0 σετ (6-11, 8-11, 5-11).

Το ρουμάνικο δίδυμο απέκλεισε νωρίτερα τους Γιάννη Κούτρα/Άλκηστη Κασίμη με 3-0 σετ (6-11, 9-11, 8-11). Στον γύρο των «32» το ελληνικό ζευγάρι είχε νικήσει δύσκολα τους Μαχμούτι/Μπεϊλι από το Κόσοβο με 3-2 σετ (11-3, 11-8, 10-12, 8-11, 11-7).

Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης και η Στέλλα Μαυροματάκη νίκησαν στον 1ο γύρο τους Γιακιμόβσκι/Στογιανόβσκα από τη Β. Μακεδονία με 3-1 σετ (3-11, 11-9, 11-7, 11-8) και στη 16άδα ηττήθηκαν με 3-0 από τους Ρουμάνους Νάγκι/Πρέκουπ (9-11, 6-11, 5-11).

Επίσης με νίκη άρχισαν ο Πέτρος Λιώτσης και η Άντζελα Νούρε. Έκαμψαν τους Στόιτσκοφ/Μιλτάνοβα από τη Βουλγαρία με 3-1 σετ (11-8, 11-13, 11-9, 11-6) και στον 2ο γύρο έχασαν από τους Τούρκους Καχραμάν/Σίμσεκ με 3-0 σετ (4-11, 7-11, 2-11).

Οι Κιοσελόγλου/Τζενίδη αποκλείστηκαν στους «32» από τους Νικολάεφ/Νικόλοβα από τη Βουλγαρία με 3-0 σετ (9-11, 7-11, 7-11).

Ανάλογο ταμπλό έγινε στο διπλό μικτό εφήβων-νεανίδων κι αφού προηγήθηκαν δύο προκριματικά ματς. Ο Μαδέσης και η Τζαρίδου, σημερινοί πρωταθλητές Ελλάδας της κατηγορίας, νίκησαν αρχικά με 3-1 σετ τους Ντιμιτρόφ/Πέρσοβα από τη Βουλγαρία (11-9, 11-8, 8-11, 12-10).

Στη 16άδα απέκλεισαν τους Τούρκους Τεμέλ/Νεμπχάν με 3-0 (11-2, 11-8, 11-6) και μπήκαν στο ματς για τα μετάλλια. Η αναμέτρηση με τους Ρουμάνους Γκουεσντεάν/Ουνγκβάρι ήταν συναρπαστική και κρίθηκε στην παράταση. Το ελληνικό δίδυμο ισοφάρισε από 0-2 σετ πίσω, μετά έσωσε ματς μπολ, αλλά τελικά λύγισε με 3-2 και βρέθηκε κι αυτό στις θέσεις 5-8. (4-11, 8-11, 11-8, 11-9, 11-13).

Εξίσου μεγάλη «μάχη» έδωσαν οι Μανωλόπουλος/Μεραμβελλιωτάκη. Στους «32» επιβλήθηκαν των Μαλόκου/Χασχάνι από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-9, 11-6, 11-8) και στους «16» των Σέρβων Βέσμαρ/Γκβοζντένοβιτς με 3-1 σετ (11-8, 11-5, 11-13, 11-3). Στην 8άδα πήραν το 1ο σετ εναντίον των Τούρκων Ντουρσούν/Καράκα, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες τα επόμενα και αποκλείστηκαν με 3-1 (11-7, 7-11, 6-11, 10-12).

Ο Διονύσης Τιμαμόπουλος και η Λεμονιά Γκαϊντατζή έφτασαν πολύ κοντά στα προημιτελικά και κάμφθηκαν με 3-2 σετ σε μεγάλη αναμέτρηση με τους Γκουεσντεάν/Ουνγκβάρι. Στον 1ο γύρο είχαν νικήσει άνετα στα τρία σετ τους Γκλαβέβσκι/Κοβατσόβσκα από τη Β. Μακεδονία (11-2, 11-4, 11-6) και απέναντι στο ρουμανικό δίδυμο βρέθηκαν 2-0 μπροστά στα σετ, αλλά προηγήθηκαν και στο 5ο σετ με 4 πόντους (11-9, 11-7, 10-12, 9-11, 8-11)!

Ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος και η Χρυσή Φωτιάδου έχασαν στην αρχή από το βουλγαρικό δίδυμο Μπεκίρ/Γκεοργκίεβα με 3-1 σετ (12-10, 4-11, 7-11, 11-13).

Ο Γιάννης Αναστασιάδης και η Κατερίνα Αλεξούδη αποκλείστηκαν από τους Σέρβους Νίνκοβιτς/Ράντακ με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 6-11).

Τέλος, ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης και η Δήμητρα Πετσίβα έπαιξαν στον έναν από τους δύο προκριματικούς κι έχασαν από τους Σέρβους Σέπα/Πόποβιτς με 3-1 σετ (12-10, 3-11, 12-14, 8-11).