Ιστιοπλοΐα: Ασημένιος ο Καλπογιαννάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Techno

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Techno 293 που ολοκληρώθηκε το απόγευμα στο Τρεντίνο της Ιταλίας ο Μελέτιος Καλπογιαννάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα TECHNO 293 που ολοκληρώθηκε το απόγευμα στο Τρεντίνο της Ιταλίας ο Μελέτιος Καλπογιαννάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο νεαρός αθλητής του Α.Ο. Θαλασσίων Αθλημάτων ήταν σταθερός από την αρχή του αγώνα και πραγματοποίησε έξοχη εμφάνιση στην κατηγορία youth boys U17. Έτσι, με 49 βαθμούς κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Πρώτος ήταν ο Ιταλός Φ.Α. Πιλόνι με 24 βαθμούς και τρίτος ο Βρετανός Μ. Σο με 52 βαθμούς. Έγιναν 15 ιστιοδρομίες.

Ο Γρηγόρης Σταθόπουλος κατέλαβε την 10η θέση με 104 βαθμούς και ο Πέτρος Κονταρίνης την 12η με 123 βαθμούς. Ο Άρης Παναγόπουλος τερμάτισε 67ος σε σύνολο 90 σκαφών.

Στα youth girls U17 μετά από 15 κούρσες η Μαρία Καρβουνιάρη κατέλαβε την 29η θέση με 304 βαθμούς σε σύνολο 49 σκαφών.

Στα junior boys U15 τα 58 σκάφη έτρεξαν 15 κούρσες. Ο Σωτήρης Καλπογιαννάκης ήταν 25ος με 315β. και ο Αλέξανδρος Βασμανώλης 33ος με 425 βαθμούς.

Στα junior girls U15 η Νεφέλη Αναγνώστου τερμάτισε στην 23η θέση με 244 βαθμούς σε σύνολο 40 σκαφών. Η Γεωργία Βασιλείου ήρθε 39η με 480 βαθμούς. Έγιναν 15 ιστιοδρομίες.

Τέλος στα U13 έτρεξαν 60 σκάφη κι έγιναν 15 κούρσες. Η Δανάη Αναγνώστου τερμάτισε 23η με 308,8 βαθμούς, ο Φίλιππος Μανάκογλου 29ος με 407β., ο Σπύρος Μοναστηριώτης 30ος με 409β., ο Γιώργος Αποστολίδης 44ος με 502β. και η Ηλιάνα Δέσκε 52η με 594,5 βαθμούς.