Ολυμπιακός - Ντιναμό Τιφλίδας 16-8: Ο Θρύλος ξανά στους «8» του Champions League (highlights)

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 16-8 την Ντιναμό Τιφλίδας και προκρίθηκε πανηγυρικά στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Champions League στο πόλο ανδρών.

Ο Θρύλος ξανά στους «8» του Champions League στο πόλο ανδρών. Η ομάδα του Χρβόγε Κόλιανιν κέρδισε 16-8 την Ντιναμό Τιφλίδας στον Πειραιά για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ντιναμό Τιφλίδας στην πρώτη περίοδο αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό που δέχθηκε δυο γρήγορα γκολ (0-2) από τον Πιέσιτσαβ. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν άμεσα (2-2) και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (4-3) με το τέρμα του Βάμος, δυο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου.

Ο Μπούσλιε έδωσε και προβάδισμα δυο τερμάτων στο ξεκίνημα στο δεύτερο οκτάλεπτο (5-3) για τον Ολυμπιακό που στην επίθεση είχε ωραίες συνεργασίες αλλά έπρεπε να βρει λύσεις στην άμυνα. Όταν αυτό συνέβη, ξέφυγε ακόμη περισσότερο με τα δυο σερί εύστοχα πέναλτι του Γενηδουνιά (8-4), με τους Γενηδουνιά, Βάμος, Φουντούλη και Μπούσλιε να έχουν από δυο γκολ σε αυτό το σημείο! Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 10-4 με τα γκολ των Βάμος, Γκίλλα και ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα, στην επίθεση έκανε λάθη, δέχθηκε δυο τέρματα και η Ντιναμό δεν επέτρεψε στην ομάδα του Πειραιά να ξεφύγει ακόμη περισσότερο (10-5, 11-5, 11-6). Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πέτυχε δυο γρήγορα γκολ με Γενηδουνιά, Γκίλλα και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στα επτά γκολ (13-6) έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Οι δυο φουνταριστοί Νικολαΐδης, Λόντσαρ πήγαν τη διαφορά και στο +9 (15-6) με τα τέρματα που σημείωσαν σε επιθέσεις με παίκτη παραπάνω για να φτάσουμε στο τελικό 16-8 και τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης για ακόμη μια χρονιά.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 7:42), 0-2 Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 6:33), 1-2 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:02), 2-2 Φουντούλης (π/π, 4:31), 2-3 Βαπένσκι (περιφέρεια, 4:07), 3-3 Φουντούλης (πέναλτι, 3:41), 4-3 Βάμος (π/π, 2:00)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:33), 5-4 Βαπένσκι (πέναλτι, 7:10), 6-4 Βάμος (φουνταριστό, 5:58), 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:06), 8-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38), 9-4 Βάμος (περιφέρεια, 2:35), 10-4 Γκίλλας (π/π, 0:44)

3ο οκτάλεπτο: 10-5 Ακβλεντιάνι (περιφέρεια, 6:09), 11-5 (περιφέρεια, 4:48), 11-6 Ντζικτσιαρένκα (κόντρα, 1:18)

4ο οκτάλεπτο: 12-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:24), 13-6 Γκίλλας (κόντρα, 5:51), 14-6 Νικολαΐδης (π/π, 3:31), 15-6 Λόντσαρ (π/π, 2:28), 15-7 Ακβλεντιάνι (πέναλτι, 1:14), 16-7 Δήμου (περιφέρεια, 0:47), 16-8 Μαγκρακβελίτζε (π/π, 0:18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γκίλλας 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ραζμάτζε, Βεσαγκούρι, Ακβλεντιάνι 2, Ντζικτσιαρένκα 1, Τσκεσελασβίλι, Βαπένσκι 2, Ζακάια, Τάνκοσιτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 1, Μαλισάου, Πιέσιτσαβ 2, Γκβετάτζε.