Ουίπεστ – Πάντοβα 6-11: Στην τρίτη θέση οι Ιταλίδες

Η Πάντοβα επικράτησε 11-6 στον μικρό τελικό της Ουίπεστ στο κλειστό κολυμβητήριο του Πειραιά και πήρε την τρίτη θέση στο Final 4 της EuroLeague στο πόλο γυναικών.

Νίκη για την Πάντοβα στον μικρό τελικό. Κέρδισε 11-6 την Ουίπεστ και πήρε την τρίτη θέση στο Final 4 της EuroLeague που διεξάγεται στον Πειραιά.

Η Ουίπεστ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (0-2) αλλά απάντησε γρήγορα και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά (4-2, 5-3). Η Πάντοβα όμως και το Σάββατο (2/4) στον ημιτελικό με την Σαμπαντέλ επέστρεψε, ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου (5-5) και μέσα σε τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο πέρασε και μπροστά με 9-5 και έφτασε στη νίκη με 11-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 1-2, 1-6.

ΟΥΙΠΕΣΤ (Μάρτον Μπέντσουρ): Μάγκιαρι, Όμπελι, Αντάλ-Αμπέλ 2, Φάργκας, Σούτς, Κέστελι-Νάγκι 2, Χαϊντού, Φάραγκο, Ζέγκεντι, Ριμπάνκσα 2, Μάτσαϊ, Περεζτέγκι, Γκολοπέντσα

ΠΑΝΤΟΒΑ (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπαρσόν 5, Γκοτάρντο 1, Μπορίσοβα 3, Κιερόλο 2, Κασόν, Μίλο, Ντάριο, Άρμιτ 1, Μετζάτο, Τσεντανίνι, Γκριγκολόν, Τζακόν