Εθνικός – Τεράσα 8-7: Κλείδωσε την πρόκριση στην οκτάδα της Euroleague

Ο Εθνικός επικράτησε 8-7 της Τεράσα έκανε το δύο στα δύο και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Euroleague στο πόλο γυναικών.

Σε ένα...τρελό παιχνίδι στον Πειραιά, ο Εθνικός προηγήθηκε 2-0 αλλά στο ημίχρονο ήταν πίσω με 5-3. Η Τεράσα στα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 6-4 αλλά εκεί ο Εθνικός απάντησε με ένα σερί 3-0 και πήρε το προβάδισμα με 7-6. Οι Ισπανίδες με την Ορτίθ 6.42 για το φινάλε της αναμέτρησης έγραψε το 7-7

Στην τελευταία περίοδο και μετά το 7-7, το ματς ήταν νευρικό. Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με την Ιωάννα Χαραλαμπίδη 1.17 για το τέλος να διαμορφώνει το 8-7 με τέρμα στην παίκτρια παραπάνω.

Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός έκανε το δύο στα δύο και πέρασε στα προημιτελικά της Euroleague. Την Κυριακή (12/12) θα παίξει με τον Ολυμπιακό που επίσης πέρασε στα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 4-1, 1-1.

Εθνικός: Ελληνιάδη 3, Ιωάννου 2, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 2, Κοντονή 1.

Τεράσα: Πένα 2, Ορτίθ 2, Πανισέλο 1, Καντέρο 1, Καμούς 1.