Προολυμπιακό τουρνουά: Η Ολλανδία νίκησε και παίζει με την Ελλάδα (pic)

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν απόψε (22/1) στην Τεργέστη με την Ολλανδία να κερδίζει το Καζακστάν με 19-6. Το Σάββατο (23/1, 19.00) ο ημιτελικός της Ελλάδας κόντρα στην ομάδα του Χάβενγκα.

Ολλανδία, Ιταλία, Ουγγαρία συμπλήρωσαν την τετράδα, όπως άλλωστε αναμενόταν, του Προολυμπιακού τουρνουά.

Η Ολλανδία στο τελευταίο χρονικά της Παρασκευής (22/1) συνέτριψε 19-6 το Καζακστάν, με την Φαν ντε Κρατς να σκοράρει έξι φορές. Η ομάδα του Άρνο Χάβενγκα μπήκε δυνατά και τα πάντα είχαν τελειώσει στην πρώτη περίοδο (5-1) ενώ στο ημίχρονο η Ολλανδία ήταν μπροστά με 9-3 και στο τέλος της τρίτης περιόδου 13-3.

Η «οικοδέσποινα» Ιταλία δεν είχε φυσικά κανένα πρόβλημα κόντρα στο Ισραήλ του Δημήτρη Μαυρωτά. Πήρε χωρίς να φορτσάρει τη νίκη με 15-6 με την Μαρλέτα να σκοράρει τέσσερις φορές χωρίς να χάσει σουτ. Πέρασε στην τετράδα και θα παίξει την πρόκρισή της στον ημιτελικό του Σαββάτου με αντίπαλο την Ουγγαρία.

Σλοβακία – Ελλάδα 3-22: «Κολυμπώντας» στον ημι-ΤΕΛΙΚΟ του Σαββάτου

Η Ουγγαρία μετά την ήττα από την Εθνική ομάδα, την Πέμπτη στο φινάλε της φάσης των ομίλων, επίσης έκανε μια καλή προπόνηση κόντρα στη Γαλλία στον σημερινό (22/1) προημιτελικό.

Κέρδισε 20-7 με την Κέστελι να είναι πρώτη σκόρερ με πέντε γκολ).