Παναιτωλικός-Απόλλων 2-1: Ελαφρά... τη καρδία (vid)

Με δυο γκολ στα πρώτα 25 λεπτά ο Παναιτωλικός βύθισε 2-1 ακόμη πιο πολύ τον Απόλλωνα.

Ωραίο παιχνίδι στο Αγρίνιο ιδίως στο δεύτερό του ημίχρονο όταν και ξύπνησε ο Απόλλων. Οι δύο αντίπαλοι πάλεψαν για το αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους τελικά να επικρατούν χάρη στο εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο.

Το τελικό 2-1 άφησε πικραμένους τους φιλοξενούμενους που είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν στην επανάληψη.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα μπήκαν με πατημένο γκάζι στην αναμέτρηση και μόλις στο 3’ πήραν κεφάλι στο σκορ με πλασέ του Mπαρμπόσα μέσα από την περιοχή ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 25’ με σουτ του Μοράρ από το ημικύκλιο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Τομάς μείωσε (48’) και το ματς απέκτησε ξανά ενδιαφέρον. Ο Απόλλων βγήκε μπροστά και απείλησε. Διεκδίκησε τις πιθανότητές του, δεν κλείστηκε και η μπάλα ήταν πάνω – κάτω. Οι αλλαγές του Τεννέ βοήθησαν ιδίως εκείνη του Ντεφεντερίκο.

Το 2-1 όμως παρέμεινε έως το φινάλε, παρ’ ότι και οι δύο ομάδες είχαν κλασσικές ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα τέρματα.