Super League Playoffs: Η βαθμολογία, τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και το Κύπελλο

Η βαθμολογία στα playoffs της Super League, μετά την 7η αγωνιστική. Ξεμακραίνει ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, τι γίνεται με τη «μάχη» για Ευρώπη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται πλέον στο +19 από την δεύτερη θέση.

Οι Ηπειρώτες, από την άλλη, με το τρίποντο κόντρα στους Θεσσαλονικείς μετρούν πλέον 46 πόντους και βρίσκονται στο -7 από την ΑΕΚ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με τον 3ο Παναθηναϊκό (55 π.).

Ο Άρης έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τους «πράσινους» και ισοβαθμεί αυτή την στιγμή με την Ένωση, υπερτερώντας ωστόσο στην ισοβαθμία.

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, τα πάντα είναι ακόμα ρευστά όσον αφορά κατά τις θέσεις κάτω από τον πρωταθλητή. ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, Άρης και ΑΕΚ διεκδικούν τις θέσεις 2-5, ενώ με τη νίκη επί του «δικεφάλου» και ο ΠΑΣ μπαίνει στην εξίσωση για Ευρώπη.

Το Κύπελλο και η έξοδος στην Ευρώπη

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μπορούν να βγουν στην Ευρώπη και μέσα από το Κύπελλο. Ο νικητής του τελικού, αν τερματίσει εκτός τριάδας, θα εξασφαλίσει ένα εισιτήριο μέσω του θεσμού.

Αν ο νικητής έχει τερματίσει και μέσα στην τριάδα, τότε θα ανοίξει και η 4η θέση του πρωταθλήματος για έξοδο στην Ευρώπη.