ΟΦΗ – Εργοτέλης 0-2: Ο Μανουσάκης «ταρακούνησε» την ομάδα του Σίμου (vid)

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε 2-0 από τον Εργοτέλη απόψε στο «Γεντί Κουλέ» και προβλημάτισε ενόψει της πρεμιέρας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Εργοτέλης με τον Μανουσάκη να σκοράρει δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ», με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να προβληματίζει.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7', με τον Μανουσάκη να νικά στο τετ α τετ τον Βάτερμαν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ολλανδός γκολκίπερ κράτησε το 0-1, αποκρούντας το κοντινό πλασέ του Τσέλιου.

Στο 41' ο Μανουσάκης σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Τσέλιος από τον Βαφέα).

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης είχε δυο ακόμη καλές στιγμές με Κωστανάσιο και Αμπντουλαχί ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν προς το τέλος με τον Γκαργκαλατζίδη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν (46' Σωτηρίου), Κοροβέσης (60' Boύρος), Γιαννούλης, Βαφέας, Μαρινάκης (60' Ουές), Στάικος (23' Μίνγκος), Σακόρ, Ναμπι (60' Γρίβας), Βαζ, Φιγκεϊρέδο, Σαρντινέρο (60' Γκαργκαλατζίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (68' Σαρρής), Μπάτζιος, Σερβιλάκης (68' Kατσούρι), Nέραλ, Πέιος, Τσέλιος (75' Αλεξάκης), Μπουτσάκης (68' Αμπντουλαχί), Κωστανάσιος (75' Αζίζι), Μανουσάκης, Άκρααμ (60' Πατρινός).