Ξανά στον τελικό του Champions League Γυναικών η Μπαρτσελόνα (vid)

Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό του Champions League Γυναικών για τρίτη διαδοχική σεζόν μετά την ισοπαλία 1-1 με την Τσέλσι στον επαναληπτικό ημιτελικό στο Καμπ Νου την Πέμπτη. Δείτε highlights και ολόκληρο το παιχνίδι.

Μετά την νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στο Stamford Bridge το περασμένο Σάββατο, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 1-0 στο 63ο λεπτό χάρη σε γκολ της Καρολίν Γκράχαμ Χάνσεν.

Η Τσέλσι απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με την ισοφάριση της Γκούρο Ράιτεν, αλλά η ισοπαλία ήταν αρκετή για να περάσει η Μπαρτσελόνα στον τρίτο συνεχόμενο τελικό της.

Θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Άρσεναλ και Βόλφσμπουργκ, που θα παίξει το δεύτερο σκέλος του ημιτελικού την επόμενη Δευτέρα στο Emirates.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 72.000 θεατές στο Καμπ Νου.

Η back-to-back κάτοχος της Χρυσής Μπάλας Αλεξία Πουτέγιας συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό της στον χιαστό τον Ιούλιο του 2022, αλλά έμεινε στον πάγκο.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 3 Ιουνίου στο γήπεδο της PSV στο Αϊντχόφεν.