Γ’ Εθνική: Ποιες ομάδες δήλωσαν συμμετοχή και ποιες αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

Πως διαμορφώνεται ο νέος χάρτης στη Γ’ Εθνική, μετά την αποχώρηση των επτά σωματείων

 

Γ’ Εθνική: Ποιες ομάδες δήλωσαν συμμετοχή και ποιες αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

Μετά τον Γιούχτα (ΕΠΣ Ηρακλείου) και την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (Θράκης), ακόμη πέντε ομάδες δεν δήλωσαν συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, το οποίο αναμένεται να επαναρχίσει την Κυριακή 28 Μαρτίου. Δεν υπέβαλαν την σχετική δήλωση στην Ομοσπονδία, ο Άρης Ρεθύμνου (ΕΠΣ Ρεθύμνου), η Νεάπολη (Λασιθίου), η Δαμάστα (Ηρακλείου), ο Οπούντιος Μαρτίνου (Φθιώτιδας) και ο Μακεδονικός Φούφα (Κοζάνης). Όλα τα υπόλοιπα σωματεία υπέβαλαν τη σχετική δήλωση στην ΕΠΟ και αυτό σημαίνει ότι εφόσον ξεκινήσει ο μαραθώνιος, θα λάβουν μέρος 129 συνολικά σωματεία, χωρισμένα σε δέκα γκρουπ.

Ο νέος χάρτης της κατηγορίας μετά τις επτά αποχωρήσεις, έχει ως εξής:

1ος όμιλος (15 ομάδες)

Αετός Ορφανού, Πανδραμαϊκός, Ορφέας Puma Ξάνθης, FC Αλεξανδρούπολη, Νέος Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου ΑΟ, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Εθνικός Σοχού, Ελπίς Σαππών, Αμπελοκήπων ΑΕ, Ευόσμου ΑΕ, Απόλλων Παραλιμνίου, Νέστος Χρυσούπολης, Άρης Αβάτου, ΑΕ Διδυμοτείχου, Αναγέννηση Θαλασσιάς.

2ος όμιλος (15)

Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνα Μηχανιώνας, Μακεδονικού, Θερμαϊκού Θέρμης, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας, Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Εθνικός Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών, Νίκη Αγκαθιάς, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, Αναγέννηση Πλαγιάς.

Οχτώ συνολικά αποχωρήσεις στη Γ’ Εθνική

3ος όμιλος (14)

ΑΕ Καρίτσας, Αναγέννηση Καρδίτσας, Εθνικός Κεραμιδίου, Αετός Μακρυχωρίου, ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά, Ηρακλής Λάρισας, Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ερμής Αμυνταίου, Φήκης Π.Ο., Δίας Δίου ΟΦ, ΠΟ Ελασσόνας, Μετέωρα ΑΣ, Κοζάνη ΦΣ

4ος όμιλος (10)

Διαγόρας Στεφανοβικείου, Φωκικός, Ηρακλής Ψαχνών, ΑΟ Υπάτου, ΑΟ Νέας Αρτάκης, Αμβρυσσέας Διστόμου, Θησέας Αγριάς, Δήμητρα Ευξεινούπολης, Αλμυρός, Αταλάντη

5ος όμιλος (14)

Αχέρων Καναλακίου, Κτην. Αστέρας Καληράχης, Πρέβεζας 2016 ΠΑΣ, Τηλυκράτης 2014, ΑΕ Λευκίμμης, Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού, Αναγέννηση Άρτας, Θύελλα ΠΑΣ, Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, Μεσολογγίου ΑΕ, Κασσιόπη, ΟΦ Αγίου Ματθαίου, Θύελλα Κατσικά.

Γ' Εθνική: Σέντρα στις 28 Μαρτίου, τι θα ισχύσει για άνοδο και υποβιβασμό

6ος όμιλος (11)

Εθνικός, Προοδευτική, ΑΕ Μοσχάτου, Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας, ΑΣ Σαντορίνη 2020, ΑΕ Μυκόνου, Πανναξιακός, Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Ατρόμητος Χιλιομοδίου.
7ος όμιλος (13)

ΠΑΟ Ρουφ, ΑΕ Κηφισιάς, Άγιος Ιερόθεος, Πανναυπλιακός 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας, Φοίνικας Νέας Επιδαύρου, Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς, Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας, Ατρόμητος Χιλιομοδίου.

8ος όμιλος (12)

ΑΠΟ Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς, Αιολικός, Αετός Λουτρών, ΑΠΕ Μικρασιατική, Πυθαγόρας Σάμου, ΑΕ Πυλίου Κω, Ακράτητος, Πανελευσινιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αστέρας Βάρης.

9ος όμιλος (13)

Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή, ΑΠΣ Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβή, Εθνικός Σκουλικάδου, ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης, ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης, Παλληξουριακός, Ναυπακτιακός Αστέρας.

10ος όμιλος (12)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Ατσαλένιος, Ηρόδοτος Π.Α.Σ.Α., ΑΟ Πόρου, Αναγέννηση Ιεράπετρας, ΑΟ Αγ. Νικολάου, Αλμυρός ΓΠΣ, ΑΟ Παλαιοχώρας, Ρεθυμνιακός ΑΟ, Άρης Σούδας, Ν. Αστέρας Ρεθύμνου, Πλατανιάς.

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας