Σκόρερ ο Mεριά στη νίκη-θρίλερ της Τυνησίας με 5-4 επί της Γκάνα στα πέναλτι (vid)

Ο Γιασίν Μεριά ευστόχησε σε ένα από τα πέναλτι στη νίκη 5-4 της Τυνησίας επί της Γκάνα στη φάση των «16» του Κόπα Άφρικα.

Ο Γιασίν Μεριά ήταν από τους πρωταγωνιστές της πρόκρισης της εθνικής Τυνησίας στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα μετά την επικράτησή της με 5-4 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια αγώνα και παράταση 1-1) επί της Γκάνα.

Γκάνα - Τυνησία 1-1 (4-5 πεν.): Στα προημιτελικά η Τυνησία του Μεριά (vid)

Ο αμυντικός του Ολυμπιακού ήταν βράχος στην άμυνα στα 90 λεπτά του αγώνα, βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει το 1-0, όμως στο τελευταίο λεπτό ο Μπεντουί σημείωσε αυτογκόλ με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Ούτε κι εκεί όμως αναδείχθηκε νικητής και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Ο Μεριά επιλέχθηκε από τον προπονητή του ανάμεσα στους πέντε εκτελεστές Ανέλαβε να χτυπήσει το τέταρτο πέναλτι και με άπιαστο σουτ έγραψε το 4-3...

Δείτε το βίντεο (το γκολ του Μεριά στο 4.28)