Ελλάδα - Ιταλία: Κατάντια - Μόνο εμείς, τα Νησιά Φερόε και το Λιχτενστάιν

Έπαθε αυτό που είχε να πάθει από την εποχή του Ντέταρι και των Προτάσοφ, Λιτόφτσενκο  - Ο στατιστικός εφιάλτης για τον Άγγελο Αναστασιάδη και τους διεθνείς

Οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια αλλά αρκετές φορές τη λένε και με το παραπάνω. Για την Εθνική ομάδα όσα προκύπτουν μετά τη χθεσινή ήττα είναι άκρως απογοητευτικά. Όπως το γεγονός ότι από τον Οκτώβριο του 2005 μόνο δύο ομάδες είχαν δεχτεί από την Ιταλία τρία ή περισσότερα γκολ σε επίσημο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές τα Νησιά Φερόε και δύο το Λιχτενστάιν. Από χθες, στην ίδια κατηγορία προστέθηκε και η Ελλάδα.

O Aναστασιάδης έφυγε, όταν ρωτήθηκε για τον Τοροσίδη (vid)

Επίσης τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα η Εθνική έχει να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Ουγγαρία στο 15ο λεπτό. Από την εποχή του Ντέταρι δηλαδή, ο οποίος είχε πετύχει το πρώτο γκολ.

Ελλάδα-Ιταλία 0-3: Τα περίμενε όλα από τον Θεό

Ρίξτε μια ματιά στη στατιστική προσέγγιση του χθεσινού αγώνα, όπως αυτή έγινε από την ιστοσελίδα soccerbase.gr και αναρτήθηκε στους λογαριασμούς της στα social media:

• Για 3η φορά στην ιστορία η Εθνική χάνει με τρία γκολ διαφορά στο "Σπύρος Λούης". Οι άλλες δύο: 19.05.1985, Ελλάδα - Πολωνία 1-4 (Προκρ ΠΚ 1986) και 05.04.1989 Ελλάδα - Γιουγκοσλαβία 1-4 (φιλικό). Και τις τρεις με Έλληνα προπονητή στον πάγκο. Γεωργιάδη, Παπαποστόλου, Αναστασιάδη.
  • Βαρύτερη ήττα εντός έδρας από το 0-3 από την Ιταλία, η Εθνική Ελλάδας έχει να κάνει από τον Μάρτιο του 1988, όταν έχασε σε φιλικό στο "Σπύρος Λούης" από τη Σοβιετική Ένωση 4-0 (2', 49' και 57' Προτάσοφ, 17' Λιτόφτσενκο).
  • Η ήττα από την Ιταλία με 3-0 είναι η ευρύτερη ήττα της Εθνικής Ελλάδας εντός έδρας από τις 24 Μαρτίου 2007, όταν μας νίκησε η Τουρκία στο Φάληρο με 4-1, πάλι στα προκριματικά Ευρωπαϊκού.
  • Στο "Σπύρος Λούης" η Εθνική έχει να δεχτεί τρία η περισσότερα γκολ από τις 28 Μαρτίου 2001, 2-4 από τη Γερμανία. Με τρία γκολ διαφορά στο γήπεδο αυτό, έχει να χάσει εδώ και τριάντα χρόνια (5 Απριλίου 1989, φιλικό με τη Γιουγκοσλαβία 1-4).
  • Τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα η Εθνική έχει να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Ουγγαρία στο 15ο λεπτό (4' Ντέταρι, 12' Μπόγκναρ, 15' Μπόντα).
  • Τα τρία γκολ που έχει δεχτεί η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, είναι ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Είχε συμβεί για πρώτη και μοναδική φορά πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα - Γερμανία 0-3 (10' Ντόρφελ, 30' Μπρουλς, 43' Χάλερ).
  • Από τον Οκτώβριο του 2005 μόνο δύο ομάδες έχουν δεχτεί από την Ιταλία τρία ή περισσότερα γκολ σε επίσημο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές τα Νησιά Φερόε και δύο το Λιχτενστάιν.
  • Τελευταία φορά που η Εθνική δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις 10 Οκτωβρίου 2017, όταν έχασε στην Κροατία 4-1 (3-1 ημίχρονο).