Προκριματικά Euro 2024: Iσοπαλία για Λιθουανία και Βουλγαρία, πρώτη νίκη για το Λουξεμβούργο

Λιθουανία και Βουλγαρία έμειναν στο ισόπαλο 1-1 για τον 7ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024, ενώ το Λουξεμβούργο πανηγύρισε το παρθενικό του τρίποντο στο 10ο γκρουπ επικρατώντας 2-0 του Λιχτενστάιν. Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Λιθουανίας με την Βουλγαρία για τον 7ο προκριματικά όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2024, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Κάουνας και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρωτοπόρο Σερβία.

Η Λιθουανία άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Γκιρντβάινις, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιούστας Λασίτσκας. Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 27’ έφτασε στο 1-1 με τον Πέτκοφ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα όμως, το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τελικά από έναν πόντο.

Πέραν αυτών, το Λουξεμβούργο πανηγύρισε την παρθενική του νίκη στον 10ο προκριματικό όμιλο, επικρατώντας 2-0 του Λιχτενστάιν.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 60’ με το τέρμα που σημείωσε ο Σινάνι και στο 89' ο Ροντρίγκες διαμόρφωσε το τελικό 2-0.