Άνοδος και για Διαγόρα, ο χάρτης των επαγγελματικών κατηγοριών

Οι τέσσερις κατηγορίες που προβλέπονται από την αναδιάρθρωση των εθνικών πρωταθλημάτων... περιπλέκουν την εικόνα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Το fosonline.gr επιχειρεί να ρίξει... φως στη μορφή των ποδοσφαιρικών κατηγοριών για τη σεζόν 2019-2020.

Άνοδος και για Διαγόρα, ο χάρτης των επαγγελματικών κατηγοριών

Το σχέδιο της αναδιάρθρωσης των εθνικών πρωταθλημάτων φαίνεται πως προχωράει κανονικά (μέχρι... νεωτέρας), κάτι που σημαίνει ότι το ποδοσφαιρικό τοπίο αλλάζει άρδην στην Ελλάδα σε ό,τι έχει να κάνει με τη σεζόν 2019-2020.

Το fosonline.gr επιχειρεί να ρίξει... φως στη μορφή που θα έχουν τα εθνικά πρωταθλήματα την επόμενη αγωνιστική περίοδο, η οποία θα περιλαμβάνει δράση σε τέσσερις κατηγορίες: Τη Super League, τη Super League 2, τη Football League και τη Γ' Εθνική.

Τι ισχύει σύμφωνα με την αναδιάρθρωση:

  • Ο 13ος της Super League θα δώσει αγώνα μπαράζ με τον 2ο της Football League και ο νικητής θα αγωνιστεί στη Super League της επόμενης σεζόν.
  • Στη Super League 2 θα αγωνιστούν οι τρεις τελευταίοι της Super League και οι ομάδες από την 3η ως τη 10η θέση της φετινής Football League
  • Στη νέα Football League θα αγωνιστούν οι πρωταθλητές της φετινής Γ' Εθνικής, οι 4 εκ των 8 δευτεραθλητών της Γ' Εθνικής, όπως και ο 11oς και ο 12ος της φετινής Football League.
  • Στη νέα Γ' Εθνική θα παίξουν οι 4 εκ των 8 δευτεραθλητών της φετινής Γ' που δεν θα προβιβαστούν μέσω των μπαράζ, όπως και όλες οι ομάδες της φετινής Γ' που παρέμειναν στην κατηγορία.

Ακολουθούν οι τέσσερις πίνακες που αντιστοιχούν στα τέσσερα πρωταθλήματα της σεζόν 2019-2020 και τις ομάδες που θα μετέχουν σε αυτά.

Super League

(14 ομάδες)

ΑΕΚ
ΑΕΛ
Άρης
Αστέρας Τρίπολης
Ατρόμητος
Βόλος
Λαμία
Ξάνθη
Ολυμπιακός
ΟΦΗ ή Πλατανιάς
Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός
Πανιώνιος
ΠΑΟΚ

Super League 2

(12 ομάδες)

Απόλλων Λάρισας
Απόλλων Πόντου
Απόλλων Σμύρνης
Δόξα Δράμας
ΑΟΧ/Κισσαμικός
Εργοτέλης
Καραϊσκάκης Άρτας
Κέρκυρα
Λεβαδειακός
ΟΦΗ ή Πλατανιάς
Παναχαϊκή
ΠΑΣ Γιάννινα

Football League

(14 ομάδες)

Αιγάλεω
Ασπρόπυργος
Βέροια
Ηρακλής
Ιάλυσος
Καβάλα
Κρόνος Αργυράδων
Ολυμπιακός Βόλου
ΟΦ Ιεράπετρας
Τρίκαλα

Προβιβάστηκαν μέσω των μπαράζ ανόδου της Γ' Εθνικής:

Ιωνικός (νίκησε 2-0 τον Αιολικό)
ΠΟ Τρίγλιας (νίκησε 1-0 τον Νέστο Χρυσούπολης)
Θεσπρωτός (νίκησε 2-0 τη Νίκη Βόλου)
Διαγόρας (ηττήθηκε 2-1 στην Καλαμάτα, είχε κερδίσει 1-0 στο πρώτο ματς στη Ρόδο)

Γ' Εθνική

Υποβιβάστηκαν από τη Football League:

Αήττητος Σπάτων
Αιγινιακός
Ηρόδοτος
Σπάρτη

Ηττήθηκαν στα μπαράζ ανόδου της Γ' Εθνικής:

Αιολικός (ηττήθηκε 2-0 από τον Ιωνικό)
Νέστος Χρυσούπολης (ηττήθηκε 1-0 από τον ΠΟ Τρίγλιας)
Νίκη Βόλου (ηττήθηκε 2-0 από τον Θεσπρωτό)
Καλαμάτα (κέρδισε 2-1 τον Διαγόρα, όμως είχε ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς στη Ρόδο)

1ος Όμιλος

Πανσερραϊκός
Απόλλων Παραλ.
Αετός Ορφ.
Ορφέας Ξάν.
Άρης Αβάτου
Αλέξ. Κιλκίς
Κεραυνός Πέρν.

2ος Όμιλος

Νίκη Αγκαθ.
Άρης Παλαιοχ.
Εδεσσαϊκός
Αλμωπός Αριδ.
Γιαννιτσά
Μακεδονικός
Αγροτικός Αστ.

3ος Όμιλος

Αχέρων Καν.
Μακεδονικός Φ.
Λευκίμμη
Ναυπακτιακός
Σούλι Παραμ.
Τηλυκράτης

4ος Όμιλος

Αστέρας Ιτ.
Μετέωρα
Αλμυρός
ΑΟ Σελλάνων
Πιερικός
Θησέας Αγρ.
Οικονόμος

5ος Όμιλος

Εθνικός
Επισκοπή
Γιούχτας
ΣΥΝΚΑ
Ατσαλένιος
Κερατσίνι

6ος Όμιλος

Παλληνιακός
Διαγόρας Βρ.
ΠΑΟ Βάρδας
Θύελλα Ραφ.
Πανηλειακός
Αχαρναϊκός

7ος Όμιλος

Ηλυσιακός
Πανθηραϊκός
Άγ. Ανάργυροι
Άγιος Ιερόθ.
Καλλιθέα
Θύελλα Καμ.

8ος Όμιλος

Παναργειακός
ΑΟ Υπάτου
ΑΕ Πελλάνας
Ερμιονίδα
ΑΟ Καταστ.
Αστέρας Βλαχ.
Παναρκαδικός

Ο ιστότοπος αυτός χρησιμοποιεί cookies για βελτιστοποίηση της εμπειρίας του χρήστη. Διαβάστε περισσότερα
ΑΠΟΔΟΧΗ