Μαρσέιγ - Ανεσί 2-2 (6-7 πεν.): «Μπαμ» στη «ρώσικη» ρουλέτα η ομάδα της Ligue 2!

H Aνεσί της Ligue 2 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γαλλικού Κυπέλλου επικρατώντας της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» με 7-6 στα πέναλτι κι αφού πέτυχαν ανατροπή στο 90λεπτο. Oι «Φωκαείς», που είχαν χαμένο πέναλτι με τον Σάντσες (84') παρά το 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν γλίτωσαν το... κάζο!

Ποδοσφαιρική Σαρακοστή διάγουν στην Μασσαλία: σαν να μην έφτανε η κυριακάτικη εντός έδρας συντριβή από την Παρί Σεν Zερμέν στο πρωτάθλημα (0-3) που την έθεσε, ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης τίτλου, έχασε, ξανά, στο «Βελοντρόμ» για τον προημιτελικό Κυπέλλου από την Ανεσί που έκανε την μεγάλη έκπληξη!

Η ομάδα της Ligue 2 παρότι βρέθηκε να χάνει από γκολ του Βερετού (29') γύρισε το ματς σε έξι λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης (53' Σαχί, 59' Μουάνγκα).

Παρότι οι «Φωκαείς» του Τούντορ αντέδρασαν είχαν χαμένο πέναλτι (απέκρουσε ο κίπερ Καγένς) με τον Αλέξις Σάντσες (84') και βρήκαν την ισοφάριση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων οδηγώντας το ματς στα πέναλτι.

Στη ρώσικη ρουλέτα οι φιλοξενούμενοι, απτόητοι αστόχησαν μόνο σε ένα πέναλτι έναντι δύο των γηπεδούχων (στο δοκάρι του Μπαλέρντι το δεύτερο) και πέρασαν στα ημιτελικά για πρώτη φορά στα χρονικά!