La Liga: Ανατροπή για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και... Ευρώπη (highlights, βαθμολογία)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κέρδισε με 2-1 την Εσπανιόλ και ανέβηκε στην 7η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Άνετα η Οσασούνα την Εϊμπάρ (2-0) με τον Λόπες πρωταγωνιστή.  Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στη La Liga.

Νίκη με φόντο την… Ευρώπη πήρε η Ρεάλ Σοσιεδάδ απέναντι στην «ουραγό» με 2-1 κόντρα στην Εσπανιόλ και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας στη «La Liga» που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για την Ευρώπη και δη τα προκριματικά του Europa League.

Ο Λόπες με κεφαλιά στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Εσπανιόλ, ωστόσο στην επανάληψη η Σοσιεδάδ έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Ζοσέ στο 56ο λεπτό. Στο 84΄ Ισάκ πέτυχε την ανατροπή για το 2-1.

«Καθαρή» νίκη με 2-0 πήρε η Οσασούνα της Εϊμπάρ, ανεβαίνοντας στην 11η θέση (44 βαθμούς) τη στιγμή που Εϊμπάρ παραμένει σε απόσταση από ζώνη. Ο Γκαρθία ήταν το πρόσωπο του αγώνα καθώς άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 6ο λεπτό, ενώ στο 74ο λεπτό έκανε το 2-0.

Το όνειρο του Champions League, παραμένει «ζωντανό» για τη Βιγιαρεάλ, που επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μπέτις για την 33η αγωνιστική της La Liga. Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε μια εύκολη νίκη, καθώς άνοιξε το σκορ στο 7' με πέναλτι του Μορένο, ενώ ο ίδιος στο 30' διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Το έργο της Μπέτις έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν στο 45' ο Φεκίρ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Βιγιαρεάλ, πλέον, είναι 5η με 54 βαθμούς τρεις λιγότερους από τη Σεβίλη και την 4η θέση που οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το σπουδαίο διπλό της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 0-2 στην έδρα της Βαλένθια ξεχώρισε από την σημερινή (1/7) μέρα στο πρωτάθλημα της La Liga. Οι Βάσκοι, είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραούλ Γκαρσία ο οποίος με δύο... χτυπήματα χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Από κει και πέρα, με τους τρεις βαθμούς της νίκης κατάφερε να φύγει από την έδρα της Αλαβές η Γρανάδα που παραμένει σταθερά στη μέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.