Serie A: Πάρμα για Ευρώπη! (βαθμολογία)

Με εμφατικό τρόπο πέρασε από την έδρα της Τζένοα η Πάρμα (1-4) και πλέον "βλέπει" Ευρώπη. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

Η Πάρμα έφτασε τους 42 βαθμούς, όσους έχει και η Νάπολι που βρίσκεται στην έκτη θέση της Serie A.

Σημαντική νίκη πήρε η Τορίνο κόντρα στην Ουντινέζε στη μάχη της παραμονής. Το γκολ του Μπελότι στο 16' έδωσε τη νίκη με 1-0 στους Ταύρους, που ξέφυγαν έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εύκολα η Νάπολι τη Βερόνα, στις καθυστερήσεις η Κάλιαρι τη ΣΠΑΛ!

Tην Δευτέρα...

Ένα σημαντικό βήμα για την έξοδό της στην Ευρώπη έκανε η Πάρμα η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 επί της Τζένοα και ανέβηκε στους 42 βαθμούς όσους έχει και η Νάπολι που βρίσκεται στην έκτη θέση της Serie A.

Τι κι αν δεν είχε τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς; Η Μίλαν επέστρεψε δυναμικά στις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα και πέρασε από την έδρα της Λέτσε με 1-4, με πρωταγωνιστή τον Χακάν Τσαλχάνογλου, ο οποίος σέρβιρε δύο γκολ.

Με αυτή τη νίκη οι «ροσονέρι» μένουν στη διεκδίκηση μιας θέσης στο Europa League, καθώς βρίσκονται στην έβδομη θέση και ισόβαθμοι με την έκτη Νάπολι, η οποία έχει ήδη εξασφαλίσει τη θέση της στην Ευρώπη μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου.

Ο Καστιγέχο ύστερα από σέντρα του Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν στο 26'. Η ομάδα του Παναγιώτη Ταχτσίδη, που έπαιξε βασικός, ισοφάρισε με πέναλτι του Μανκόζου στο 54'. Η Μίλαν όμως ένα λεπτό μετά πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μποναβεντούρα, ο Ρέμπιτς μόλις δύο λεπτά αργότερα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ραφαέλ Λεάο με κεφαλιά έκανε στο 72' το τελικό 1-4.

Σε αντίθεση με τη Μίλαν, η Φιορεντίνα έμεινε σε… ρηχά νερά, καθώς ήρθε 1-1 με την Μπρέσια, τελειώνοντας το ματς και με δέκα παίκτες. Η Μπρέσια μάλιστα προηγήθηκε στο 17' με πέναλτι του Ντοναρούμα, με τον Χερμάν Πετσέλα να «απαντά» με κεφαλιά στο 29'. Στα τελευταία 20 λεπτά οι «βιόλα» έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάρτιν Κάσερες.

Στο ακροτελεύτιο παιχνίδι της ημέρας, η Γιουβέντους μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπολόνια.

Οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν νωρίς με το πέναλτι-γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 23', ενώ στο 36' ο Πάουλο Ντιμπάλα ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.