Bundesliga: Mετά την Μπάγερν τεσσάρα κι η Λεβερκούζεν (highlights)

Με 4-0 νίκησε η Μπάγερν Μονάχου την Χέρτα στο Βερολίνο, και με 4-1 η Μπάγερ Λεβερκούζεν την Πάντερμπορν στα ματς που ολοκλήρωσαν την πρώτη αγωνιστική της Bundesliga, μετά τη χειμερινή διακοπή.

Με το... δεξί μπήκε η Μπάγερν Μονάχου στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το νέο έτος στην Bundelsiga. Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν στο Βερολίνο της Χέρτα με σκορ 4-0, χάρη σε γκολ των Μίλερ (60'), Λεβαντόφσκι (73'), Τιάγκο (76') και Πέρισιτς (84').

Οι τρεις βαθμοί που κέρδισε την διατηρούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την Λειψία η οποία έχει 40 βαθμούς ενώ η Μπάγερν 36.

«Καρέ» τερμάτων κι η Μπάγερ Λεβερκούζεν που επικράτησε 4-1 της ουραγού Πάντερμπορν εκτός έδρας. Αποτέλεσμα που έφερε τις «ασπιρίνες», που μετρούν δύο σερί επιτυχίες, στις Ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Λειψία, το βράδυ του Σαββάτουμ πήρε νίκη με σκορ 3-1 επί της Ουνιόν Βερολίνου. Ο Τίμο Βέρνερ σημείωσε δυο γκολ και έφτασε τα 20 στο πρωτάθλημα. Όσα κι ο Λεβαντόφσκι, με τον οποίο μοιράζεται την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Είχε προηγηθεί εντυπωσιακό ντεμπούτο του Έρλινγκ Χάαλαντ που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε χατ τρικ (σε 20 λεπτά!) βοηθώντας τη Ντόρμουντ να κερδίσει 5-3 στο Άουγκσμπουργκ, παρότι οι Βεστφαλοί έχαναν μέχρι την είσοδο του 3-1!

Εξάλλου ο Κώστας Σταφυλίδης σημείωσε απίθανο γκολ αλλά η Χόφενχαϊμ ηττήθηκε 2-1 από την Άιντραχτ Φραγκφούρτης.

«Διπλό» παραμονής για Βέρντερ στο Ντίσελντορφ επί της Φορτούνα με 1-0. Ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Σάλκε τη νίκη με αντίπαλο τη Γκλάντμπαχ (2-0) την Παρασκεύη.