Premier League: Δίχως γιατρειά η Άρσεναλ έχασε (2-1) και από την Μπράιτον (highlights)

Η Άρσεναλ γνώρισε άλλη μια οδηνηρή ήττα, με 2-1 από την Μπράιτον, στο Λονδίνο για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Δεν έχει γιατρειά η Άρσεναλ. Έχασε και από την Μπράιτον με 2-1 στο «Εμιρέιτς» και κατρακύλησε στην 10η θέση, δέκα βαθμούς μακριά από την τετράδα.

Στο άλλο αποψινό ματς της 15ης αγωνιστικής η Νιούκαστλ ελέω VAR πέρασε 2-0 από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Το νικηφόρο σερί της συνεχίζει η Λίβερπουλ που επικράτησε της Έβερτον στο τοπικό ντέρμπι με 5-2. Οι Reds είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και μόλις στο 6' βρήκαν το δρόμο προς στα δίχτυα με τον Οριγί.

Στο 17' ο Σακίρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 πριν μειώσει σε 2-1 ο Κιν στο 21'. Δέκα λεπτά μετά ο Οριγί ανέλαβε και πάλι δράση σκοράροντας για το 3-1. Με τη συμπλήρωση των πρώτων 45' ο Μανέ έγραψε το 4-1.

Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα ωστόσο ζευγάρωσαν τα γκολ τους στις καθυστερήσεις με τέρμα του Ριτσάρλισον. Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα με τον Βαϊνάλντουμ να βάζει στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα της νίκης.

Το προφίλ της 15ης αγωνιστικής:

Τρίτη (3/12)

Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 1-0 (76' Σλουπ)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (89' Μπρέντι - 24', 50' Γκαμπριέλ Ζεσούς, 68' Ρόντρι, 87' Μαχρέζ)

Τετάρτη (4/12)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-1 (6', 49' πεν. Ράσφορντ - 39' Άλι)

Λέστερ-Γουότφορντ 2-0 (55' πεν. Βάρντι, 95' Μάντισον)

Γουλβς-Γουεστ Χαμ 2-0 (23' Ντεντόνκερ, 86' Κουτρόνε)

Τσέλσι-Άστον Βίλα 2-1 (24' Έιμπραχαμ, 48' Μάουντ - 41' Τρεζεγκέ)

Σαουθάμπτον-Νόριτς 2-1 (22' Ινγκς, 43' Μπέρτραντ - 65' Πούκι)

Λίβερπουλ-Έβερτον 5-2 (6', 31' Οριγκί, 17' Σατσίρι, 45' Μανέ, 90' Βαϊνάλντουμ- 21' Κιν, 47' Ριτσάρλισον)