La Liga: «Κόλλησε» στο 0-0 με τη Μπέτις η Ρεάλ Μαδρίτης (highlights)

Στο 0-0 έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μπέτις για τη δωδέκατη αγωνιστική της La Liga.

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να ηττήθηκε στην έδρα της Λεβάντε, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί καθώς έμεινε στο 0-0 με τη Μπέτις. Έτσι οι «μερένχες» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και να ανέβουν στην κορυφή.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Εμφανίζοντας κακό αγωνιστικό πρόσωπο η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από τη Λεβάντε. Μπορεί οι Καταλανοί να άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μέσι, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 61' με γκολ του Καμπάνια.

Δύο λεπτά μετά ο Μαγιοράλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του η οποία στο 68' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με τέρμα του Ραντόγια.

Στο 75' οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν με τον Γκριεζμάν, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Στον δρόμο των επιτυχιών στην La Liga επέστρεψε η Βαλένθια. Μετά τις ισοπαλίες με Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη και την ήττα από την Οσασούνα, νίκησε με ανατροπή 2-1 την Εσπανιόλ στο «Κορνεγιά» για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 31’ με πέναλτι του Ρόκα, αλλά στην επανάληψη οι «νυχτερίδες» έφτασαν στην ισοφάριση στο 68’ με πέναλτι του Παρέχο και στο 80’ πέτυχαν την ανατροπή με γκολ που πέτυχε ο Μάξι Γκόμες από «ασίστ» του Ροντρίγκο.

Με το τρίποντο αυτό η Βαλένθια πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ αντίθετα η Εσπανιόλ με την όγδοη εφετινή της ήττα στην κατηγορία παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο (2/11)

Εσπανιόλ-Βαλένθια 1-2 (31’ πεν. Ρόκα – 68’ πεν. Παρέχο, 80’ Μάξι Γκόμες)

Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 3-1 (Καμπάνια 61', Μαγιοράλ 63', Ραντόγια 68', Μέσι 36' πεν.)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (28' Βάσκες - 60' Μοράτα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπέτις 0-0