Ίντερ - Γιουβέντους 1-2: Της έκοψε τον... βήχα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Γιουβέντους υποχρέωσε την Ίντερ στην πρώτη της ήττα. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

Στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε η Γιουβέντους που πέρασε από την έδρα της Ίντερ με 2-1 για την έβδομη αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 4'. Μετά από ένα λάθος στο χώρο του κέντρου ο Πιάνιτς τροφοδότησε τον Ντιμπάλα και εκείνος με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά μετά ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο της ισοφάρισης. Ο Ντε Λιχτ σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Λαουτάρο Μαρτίνες που ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «νερατζούρι» ανέβασαν την απόδοση τους και στο 69' είχαν δοκάρι σε σουτ του Βεσίνο. Με τη συμπλήρωση των 80' λεπτών η «χρυσή» αλλαγή του Μαουρίτσιο Σάρι, Γκονζάλο Ιγκουαΐν νίκησε με υποδειγματικό τελείωμα τον Χαντάνοβιτς υποχρεώνοντας την Ίντερ στην πρώτη της φετινή ήττα.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Γκοντίν (Μπαστόνι 54'), Ασαμόα, Σένσι (Βεσίνο 34'), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Ντ'Αμπρόσιο, Μαρτίνες (Πολιτάνο 77'), Λουκάκου.

Γιουβέντους: Στσέσνι, Σάντρο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Κουαδράδο, Κεντίρα (Μπεντακούρ 62'), Πιάνιτς, Μαουϊντί, Μπερναντέστσι (Ιγκουαΐν 62'), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα (Τσαν 71').

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο Καμπιονάτο οι Φιορεντίνα και Αταλάντα, επικρατώντας της Ουντινέζε με 1-0 και της Λέτσε με 3-1 αντίστοιχα.

Φουλ της... ισοπαλίας σε Ρώμη, Τορίνο και Μπολόνια.