La Liga: Η Οσασούνα νίκησε 2-1 τη Βιγιαρεάλ (αποτελέσματα, highlights, βαθμολογία)

Η Οσασούνα επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 2-1 στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της La Liga.

Μετά από ένα διάστημα κακών αποτελεσμάτων η Οσασούνα γεύτηκε τη χαρά της νίκης απέναντι στη Βιγιαρεάλ με 2-1.

Μπορεί τα «κίτρινα υποβρύχια» να προηγήθηκαν στο 5' με τον Τόρες όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Ρονκάλια ισοφάρισε για την Οσασούνα, η οποία στο 79' έφτασε στην ανατροπή χάρη σε γκολ του Άβιλα.

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής

Στον δρόμο των επιτυχιών στην La Liga επέστρεψε η Ρεάλ μετά την ισοπαλία (0-0) με την Ατλέτικο στο ντέρμπι της Μαδρίτης την περασμένη εβδομάδα.

Οι «μερένχες» κέρδισαν με το ευρύ 4-2 την Γρανάδα για την όγδοη αγωνιστική στην κατηγορία και παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα βλέμματα στράφηκαν στο νεοαποκτηθέντα άσο της «βασίλισσας» Έντεν Αζάρ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της νέας του ομάδας. Τα υπόλοιπα τέρματα των μαδριλένων σημείωσαν Μπενζεμά, Μόντριτς και Χάμες Ροντργίκες.

Νωρίτερα, την παρθενική της εκτός έδρας νίκη την εφετινή σεζόν στην La Liga πανηγύρισε η Λεβάντε, επικρατώντας με 2-1 της Λεγκανές.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Ρότζερ Μαρτί και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (49’) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καμπάνια. Στη συνέχεια, βέβαια, τα… χρειάστηκαν, καθώς η Λεγκανές μείωσε στο 76’ σε 2-1 με τον Μπρεϊθγουέιτ και στο 81' ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Βέζο και ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος.

Ο τερματοφύλακας της Λεβάντε, όμως, Αϊτόρ Φερνάντεθ αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του και κράτησε το 1-2, με το οποίο η Λεβάντε πήρε το τρίποντο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην κατηγορία μετά από δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες στις προηγούμενες αναμετρήσεις της στον θεσμό.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (4/10)

Μπέτις-Έιμπαρ 1-1 (66’ Μορόν - 34’ πεν. Ορεγιάνα)

Σάββατο (5/10)

Λεγανές-Λεβάντε 1-2 (76’ Μπρεϊθγουέιτ – 45’ Ρότζερ, 49’ Καμπάνα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 4-2 (2' Μπενζεμά, 45' Αζάρ, 61' Μόντριτς, 92' Χ. Ροντρίγκες - 69' Ματσίς, 77' Ντουάρτε)

Βαλένθια-Αλαβές 2-1 (27' Μάξι Γκόμες, 83' πεν. Παρέχο - 89' Πέρεθ)

Οσασούνα - Βιγιαρεάλ 2-1 (46' Ρονκάλια, 79' Άβιλα - 5' Τόρες)