Serie A: «Καθάρισε» στο φινάλε η Πάρμα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Πάρμα νίκησε με 3-2 την Τορίνο για την έκτη αγωνιστική της Serie A.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής

Η Φιορεντίνα κατάφερε να κατακτήσει ένα πολύτιμο τρίποντο στην έδρα της Μίλαν για την έκτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο 14' ο Πουλγάρ άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, με το 1-0 να μένει έως το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους χάρη στον Γκαστροβίλι στο 66' ενώ δώδεκα λεπτά μετά ο Ριμπερί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι «ροσονέρι» ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 80' με σκόρερ τον Λεάο.

Χάρη σε ένα γκολ του Τζέκο στο 56΄ η Ρόμα πέρασε νικήτρια 1-0 από το Λέτσε και διασκέδασε τις αποτυχίες της εβδομάδας. Η Λάτσιο ξέσπασε 4-0 στην Τζένοα έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Αταλάντα νίκησε εύκολα εκτός έδρας τη Σασουόλο με 4-1 και βρέθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Γκόμες (6', 29'), Γκόζενς (13') και Ζαπάτα (35'). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-1 χάρη σε τέρμα του Ντεφρέλ στο 62'.

Ένα σχετικά εύκολο απόγευμα πέρασε η Γιουβέντους στο Τορίνο και επιβλήθηκε με 2-0 της ΣΠΑΛ στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της έκτης αγωνιστικής στην Serie A.

Σε ένα ματς που όλα τα βλέμματα στράφηκαν στον πορτιέρο των «μπιανκονέρι», Τζιανλουίτζι Μπουφόν, που κατέρριψε το ρεκόρ συμμετοχών του Πάολο Μαλντίνι στο ιταλικό ποδόσφαιρο, οι πρωταθλητές πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πανηγύρισαν την τρίτη σερί τους νίκη στον θεσμό.

Ο Μπουφόν κατέρριψε το ρεκόρ συμμετοχών του Πάολο Μαλντίνι

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων Ετρίτ Μπερίσα που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του 45λεπτου βρήκε τελικά τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα με σουτ του Μίραλεμ Πιάνιτς.

Στην επανάληψη οι «μπιανκονέρι» διατήρησαν τα «ηνία» του ματς και στο 78΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο από σέντρα του Ντιμπάλα, «σφραγίζοντας» έτσι το τρίποντο.