Premier League: Ισόπαλες 1-1 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ (αποτελέσματα, highlights)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Άρσεναλ. Αποτελέσματα, βαθμολογία, highlights.

Η αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Άρσεναλ δεν ανέδειξε νικητή καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Οι «κόκκινοι» διάβολοι άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του ΜακΤόμινεϊ στο 45' ενώ οι «κανονιέρηδες» απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ομπαμεγιάνκ.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

H Λέστερ του Μπρένταν Ρότζερς κάνει το καλύτερο ξεκίνημα από τη χρονιά που πήρε τον τίτλο (2016). Με τη νίκη της 5-0 επί της Νιούκαστλ ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Νιούκαστλ πληγώθηκε από την αποβολή του Χέιντεν στο 43΄και είδε τους γηπεδούχους να τη φορτώνουν με τέσσερα γκολ.

Με τον τερματοφύλακα Έντερσον να πραγματοποιεί σωτήριες αποκρούσεις η Mάντσεστερ Σίτι πέρασε 3-1 από την έδρα της Έβερτον και συνεχίζει το κυνήγι της Λίβερπουλ.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν με τον Ζεσούς στο 24΄αλλά στο 33΄ο Κόουλμαν πλάσαρε και πάνω στη γραμμή ο Κάλβερτ Λιούιν έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μάλιστα στο 41’ ο Ιβόμπι πέρασε κάθετα στον Σίγκουρντσον που έκανε κακό τελείωμα προ του Έντερσον και στο 44’ το σουτ του Ζέσους πέρασε λίγο έξω.

Η Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 71’ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ. Κι αφού ο Έντερσον έσωσε δυο φορές την εστία του από την ισοφάριση στο 85ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε το 1-3.

Ο αρχηγός Λούκα Μιλιβόγεβιτς έφτασε τις 100 εμφανίσεις στην Premier League και γιόρτασε το γεγονός με γκολ-πέναλτι βοηθώντας την Κρίσταλ Πάλας να πάρει πολύτιμη νίκη επί της Νόριτς.

Η Τότεναμ λύγισε 2-1 την Σαουθάμπτον παρά το ολέθριο λάθος του Γιορίς και αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Οριέ. Η Τσέλσι με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο υπέταξε 2-0 την Μπράιτον.

Ούτε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμελλε τελικά να βάλει «φρένο» στην ξέφρενη εφετινή πορεία της Λίβερπουλ στα «σαλόνια» της Premier League. Οι «κόκκινοι» έδωσαν συνέχεια στο εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στην κατηγορία και κέρδισαν 1-0 τις «λεπίδες» στο «Μπράμαλ Λέιν», διευρύνοντας έτσι το απόλυτό τους στον θεσμό.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τα βρήκε «μπαστούνια» κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ωστόσο, από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Χέντερσον, που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του από σουτ του Βαϊνάλντουμ στο 70’, έφυγε από την έδρα της αντιπάλου της με το τρίποντο. Νωρίτερα, στο 43΄, ο Μανέ σημάδεψε το δοκάρι σε μία επιθετική του προσπάθεια.

Αυτή είναι δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου που πέτυχε επτά νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του αγγλικού πρωταθλήματος, καθώς η πρώτη ήταν την περίοδο 1990-1991 όταν μέτρησε οχτώ, ενώ παράλληλα η Λίβερπουλ είναι και η δεύτερη μόλις ομάδα που κάνει το «7 στα 7» στον θεσμό μετά την Τσέλσι της περιόδου 2005-2006 (που είχε κερδίσει τα πρώτα εννέα ματς).