Premier League: Έριχναν «άσφαιρα» Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ (αποτελέσματα, highlights)

Στο ακροτελεύτιο ματς της 5ης αγωνιστικής οι Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Διαβάστε τι έγινε στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Premier League.

Πολύτιμους πόντους πέταξε η Άρσεναλ στον αγώνα κόντρα στη Γουόφορντ στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ» για την πέμπτη αγωνιστική της Premier League. Οι «κανονιέρηδες» αν και προηγήθηκαν 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (21’ και 32’), είδαν στην επανάληψη τις «σφήκες» να φτάνουν στην ισοφάριση και να «φλερτάρουν» ακόμα και με την ανατροπή!

Από ένα παιδικό λάθος του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 53’, που… επέστρεψε τη μπάλα στον Ντεουλοφέου μέσα στην λονδρέζικη περιοχή, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Κλέβερλι που μείωσε σε 1-2 και στο 81’ με το πέναλτι του Περέιρα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (2-2).

Ως το φινάλε, η Γουότφορντ, στο ντεμπούτο του Κίκε Φλόρες στον πάγκο της, είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει και την ανατροπή, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Ο Χοσέ Χολέμπας ξεκίνησε βασικός για τους γηπεδούχους και αντικαταστάθηκε στο 78' από τον Γιάνμαατ.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Premier League επέστρεψε η Μπόρνμουθ, έπειτα από δύο σερί ήττες στις προηγούμενες αναμετρήσεις στην κατηγορία.

Τα «κεράσια» επικράτησαν με το ευρύ 3-1 της Έβερτον του Μάρκο Σίλβα στο «Βιτάλιτι», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάλουμ Γουίλσον, ο οποίος σημείωσε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του.

Για τα «ζαχαρωτά» αυτή ήταν η δεύτερη ήττα τους στο εφετινό πρωτάθλημα, μετά το 2-0 από την Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ στα τέλη του περασμένου Αυγούστου.

H Nόριτς σταμάτησε τη Μάντσεστερ Σίτι (3-2) και η Λίβερπουλ ξέφυγε πέντε βαθμούς στην βαθμολογία μετά την 5η αγωνιστική.

Η Τσέλσι πέρασε σαν σίφουνας (5-2) από την έδρα της Γουλβς με τον Έϊμπραχαμ να σημειώνει χατ-τρικ. Με το ζόρι νίκησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη Λέστερ 1-0 με πέναλτι του Ράσφορντ στο 8ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ έκανε το 5Χ5 κόντρα στη Νιούκαστλ ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, Τότεναμ σκόρπισε την Κρίσταλ Πάλας 4-0.

Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής που έγινε το βράδυ της Δευτέρας (16/9), Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ έριχναν «άσφαιρα» κι έμειναν δικαίως στο ισόπαλο 0-0.