Bundesliga: Νίκη για την Άιντραχτ, 2-1 την Φορτούνα Ντίσελντορφ (αποτελέσματα, highlights)

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Bundesliga κατέκτησε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που νίκησε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-1.

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε εντός έδρας της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-1 και έφτασε τις δύο νίκες στη φετινή Bundesliga.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ. Δράστης ήταν ο Χένιγκς που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Μοράλες στο 36'.

Η αντίδραση της Άιντραχτ ήρθε με την είσοδο του νεοαποκτηθέντα Ντοστ. Ο Ολλανδός λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα ισοφάρισε σε 1-1 βάζοντας την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ο Πασιέντσια ολοκλήρωσε την ανατροπή της Άιντραχτ η οποία πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 30/8

Γκλάντμπαχ-Λειψία 1-3 (90’+1’ Εμπολό - 38’, 47’, 90’+4’ Bέρνερ)

Σάββατο 31/8

Σάλκε-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (38’ αυτ. Σταρκ, 48’ Ρέκικι, 85’ Κένι)

Φράιμπουργκ-Κολωνία 1-2 (40’ αυτ. Τσίτσος - 52’ Μοντέστε, 90’+2’ Σκίρι)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 6-1 (36’ Παβάρ, 45’ Αλάμπα, 54’ Πέρισιτς, 64’ Κομάν, 78’ Λεβαντόφσκι, 80’ Ντέιβις - 6’ Μπετίς)

Βόλφσμπουργκ-Πάντερμπορν 1-1 (56’ Μπρέκαλο - 12’ Κάουλι)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (22’, 50’ Μπίλτερ, 75’ Άντερσον - 25’ Αλκάθερ)

Κυριακή 1/9

Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 3-2 (6’, 67’ Οσάκο, 21’ Σάρτζεντ - 12’, 46’ Βάργκας)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-1 (57’ Ντοστ, 85’ Πασιέντσια - 36’ Χένινγκς)