Τότεναμ - Άστον Βίλα 3-1: Τα αποτελέσματα και τα highlights της Premier League

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Premier League η Τότεναμ που νίκησε με ανατροπή την Άστον Βίλα 3-1.

Νικηφόρα ξεκίνησε τη φετινή Premier League η Τότεναμ καθώς επικράτησε της Άστον Βίλα με 3-1. Οι «χωριάτες» ξεκίνησαν με το καλύτερο τρόπο το παιχνίδι μιας και μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ.

Ο Μινγκς έβγαλε τη μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο ΜακΓκίν αφού άδειασε τον Ρόουζ σκόραρε με διαγώνιο σουτ. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση τους και στο 73' ισοφάρισαν σε 1-1 χάρη στο γκολ του Εντομπελέ.

Δέκα λεπτά μετά ήρθε η ολική ανατροπή για τα «σπιρούνια». Ο Λαμέλα έκανε το σουτ και η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Κέιν ο οποίος νίκησε τον Χίτον για το 2-1. Στις καθυστερήσεις ο Άγγλος επιθετικός σημείωσε και δεύτερο τέρμα έπειτα από ασίστ του Σισοκό.

Τότεναμ: Λιορίς, Γουόκερ-Πίτερς, Αλντερβάιρελτν, Σάντσες, Ρόουζ, Γουίνκς (Έρικσεν 64'), Σισοκό, Εντομπελέ, Λαμέλα (Ενκουντού 88'), Λούκας, Κέιν.

Άστον Βίλα: Χίτον, Ελμοχαμαντί, Ένχελς, Μινγκς, Τέιλορ, Χουριχέιν, ΜακΓκιν, Γκρίλις, Τρεζεγκέ (Χότα 59'), Ελ Γκάζι, Γουέσλι (Κότζια 74').

Αναλυτικά, η πρώτη αγωνιστική της Premier League:

Παρασκευή 9/8

Λίβερπουλ-Νόριτς 4-1 (7' Χάνλεϊ, 19' Σαλάχ, 28' Φαν Ντάικ, 42' Οριγκί-64' Πούκι)

Σάββατο 10/8

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (25’ Ζεσούς, 51’, 75’, 90’ Στέρλινγκ, 86’ πέν. Αγκουέρο)

Μπόρνμουθ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (62' Μέφαμ - 88' Σαρπ)

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 3-0 (63', 70' Μπαρνς, 75' Γκούντμουντσον)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Γουότφορντ-Μπράιτον 0-3 (28' αυτ. Ντουκουρέ, 65' Αντόνε, 77' Μοπάι)

Τότεναμ-Άστον Βίλα 3-1 (73' Εντομπελέ, 86', 90' Κέιν,9' ΜακΓκίν)