Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5: Κυρίαρχοι με το καλημέρα οι Πολίτες (highlights)

Με το επιβλητικό 5-0 η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Τις προθέσεις της με το καλημέρα του πρωταθλήματος έδειξε η Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ με 5-0.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ζεσούς στο 25', με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Στέρλινγκ με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0.

Δύο λεπτά μετά ο Ζεσούς έκανε το 3-0 αλλά ο διαιτητής με τη χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ κάτι που έγινε για πρώτη φορά στην ιστορία της Premier League.

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι: Το πρώτο ακυρωθέν γκολ μέσω VAR! (vid)

Το ακυρωθέν γκολ ωστόσο δεν πτόησε τους «πολίτες» οι οποίοι σκόραραν στο 73'. Δράστης ήταν ο Στέρλινγκ ο οποίος αξιοποίησε στο έπακρο την ασίστ του Μαχρέζ.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Αγκουέρο έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις ολοκληρώνοντας με χατ - τρικ την εμφάνιση του.

Γουέστ Χαμ (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Φαμπιάνσκι, Φρέντερικς, Μπαλμπουενά, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Ράις, Γουίλσιρ (56' Σνόντγκρας), Λανσίνι, Αντόνιο (46' Φορνάλς), Αντερσον (66' Τσιτσαρίτο), Αλέρ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Νταβίδ Σίλβα (80' Φόντεν), Ντε Μπρόινε (79' Γκουντογκάν), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Ζεσούς (69' Αγκουέρο).

Αναλυτικά, η πρώτη αγωνιστική της Premier League:

Παρασκευή 9/8

Λίβερπουλ-Νόριτς 4-1 (7' Χάνλεϊ, 19' Σαλάχ, 28' Φαν Ντάικ, 42' Οριγκί-64' Πούκι)

Σάββατο 10/8

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (25’ Ζεσούς, 51’, 75’, 90’ Στέρλινγκ, 86’ πέν. Αγκουέρο)

Μπόρνμουθ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (17:00)

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον (17:00)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον (17:00)

Γουότφορντ-Μπράιτον (19:30)
Τότεναμ-Άστον Βίλα (19:30)