Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι: Το πρώτο ακυρωθέν γκολ μέσω VAR! (vid)

Το γκολ του Ζεσούς ακυρώθηκε στη λεπτομέρεια, ύστερα από προσεκτική μελέτη του VAR από τον διαιτητή Μάικ Ντιν.

Η πρώτη ακύρωση γκολ μέσω της χρήσης του VAR στην Premier League είναι γεγονός, καθώς συνέβη στον σαββατιάτικο (10/8) αγώνα της Γουέστ Χαμ με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι.

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5: Κυρίαρχοι με το καλημέρα οι Πολίτες (highlights)

Ήταν το 53ο λεπτό, όταν ο Ζεσούς δέχθηκε την πάσα του Στέρλινγκ κι έγραψε το 0-3 σαν σε προπόνηση.

Ωστόσο, ο ρέφερι της συνάντησης Μάικ Ντιν συμβουλεύτηκε επιμελώς το VAR για αρκετή ώρα και εν τέλει αποφάνθηκε πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει!

Κι αυτό γιατί στο ξεκίνημα της φάσης ο Στέρλινγκ ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος όταν πήρε τη μπάλα, συνεπώς το γκολ ακυρώθηκε.