La Liga: Νίκη με σβηστές μηχανές για τη Μπαρτσελόνα, 2-0 τη Χετάφε (αποτελέσματα, βαθμολογία, vid)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Χετάφε με 2-0 και έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά τον αποκλεισμό της από τα ημιτελικά του Champions League η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις αλλά και στα θετικά αποτελέσματα καθώς επικράτησε εντός έδρας της Χετάφε με 2-0.

Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ λίγο πριν συμπληρωθεί το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε το φάουλ, ο Πικέ έκανε τη γυριστή κεφαλιά και στην επαναφορά ο Αρτούρ Βιδάλ έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και είχαν δοκάρι στο 82'. Οκτώ λεπτά μετά ο Μέσι πήρε το όπλο του και από κοντά έκανε το 2-0, σημειώνοντας το 35ο γκολ του στη φετινή σεζόν.

Η ήττα της Χετάφε έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να πιάσει την τέταρτη θέση, με τις «νυχτερίδες» να νικούν την Αλαβές με 3-1.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Βιδάλ, Ράκιτιτς (62' Αλενιά), Κουτίνιο (69' Ρουίθ), Μέσι, Μάλκομ (78' Σεμέντο).

Χετάφε (Χοσέ Μπορδαλάς): Σορία, Σουάρες, Καμπρέρα, Φουλκιέ (76' Σάιθ), Ντακονάμ, Ολιβέρα, Σιμπασάκι (46' Πορτίγιο), Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Ανχελ (86' Ντούρο), Χόρχε Μολίνα.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Μπιλμπάο - Θέλτα 3-1 (16' πεν. 17' Ραούλ Γκαρθία, 40' Ινιάκι Γουίλιαμς / 89' πεν. Άσπας)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη 1-1 (30' Κόκε / 70' Σαράμπια)

Λεγκανές - Εσπανιόλ 0-2 (35' 71' πεν. Μπόρχα Ιγκλέσιας)

Βαλένθια - Αλαβές 3-1 (29' Σολέρ, 34' Μίνα, 68' Γκαμεϊρό / 12' Ναβάρο)

Βιγιαρεάλ - Έιμπαρ 1-0 (59' Εκαμπί)

Μπαρτσελόνα - Χετάφε 2-0 (39' Βιδάλ, 89' Μέσι)

Χιρόνα - Λεβάντε 1-2 (60' Στουάνι / 62' Μοράλες, 86' Μπαρντί)

Ράγιο Βαγεκάνο - Βαγιαδολίδ 1-2 (73' Μεντράν / 6' πεν. Ουνάλ, 80' Γκουαρδιόλα)

Μπέτις - Ουέσκα 1-1 (22' Χοακίν / 55' πεν. Ανόρ)

Σοσιεδάδ - Ρεάλ Μαδριτης 3-1 (26' Μερίνο, 57' Θαλδούα, 67' Μπαρενετσέα / 6' Μπραχίμ Ντίαθ)