Η Άρσεναλ 2-0 «υπέγραψε» την πρώτη ήττα του Σόλσκιερ στην Αγγλία (highlights, βαθμολογία)

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-0 της Μαν. Γιουνάιτεντ στο «Εμιρέιτς» και βρίσκεται στην 4η θέση, που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Η πρώτη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί εποχής Σόλσκιερ σε εγχώρια διοργάνωση είναι γεγονός.

Στο Λονδίνο και στο «Εμιρέιτς», η Άρσεναλ σταμάτησε το εκπληκτικό σερί των 12 αγώνων χωρίς ήττα για τους «μπέμπηδες» (10 νίκες, 2 ισοπαλίες) με 2-0, αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα του Ουνάι Έμερι στην 4η προνομιούχο θέση (ομίλοι Champions League). Βασικός για την Άρσεναλ ήταν μία ακόμη φορά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση.

Τέσσερα 24ωρα μετά την επική πρόκριση των «κόκκινων διαβόλων» στους προημιτελικούς του Champions League μέσα στο Παρίσι εις βάρος της Παρί ΣΖ, ήρθε η Άρσεναλ για να βάλει «φρένο» στην πορεία τους στην Premier League και να διαμορφώσει νέα δεδομένα στη μάχη για την 3η (οι Λονδρέζοι πλησίασαν στον ένα βαθμό την Τότεναμ) και 4η θέση.

Οι «κανονιέρηδες» ευτύχησαν να προηγηθούν πάρα πολύ γρήγορα με τον Τσάκα, στάθηκαν τυχεροί σε δύο-τρεις φάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στο 68΄ «καθάρισαν» το ματς με το (αυστηρό) πέναλτι που κέρδισαν σε ανατροπή του Λακαζέτ από τον Φρεντ.

Ο Ομπαμεγιάνγκ αυτή την φορά σημάδεψε σωστά και «πήρε το αίμα του πίσω» για το χαμένο πέναλτι στο ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με την Τότεναμ (δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιορίς στις καθυστερήσεις).