Θρίαμβος του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση, 4-0 (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ανόρθωσης με το εμφατικό 4-0 και συνέχισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές στο ντέρμπι με την Ανόρθωση για την 16η αγωνιστική στην κατηγορία, καθώς κέρδισαν την αντίπαλό τους με το ευρύ 4-0.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ του Λέο Νατέλ, ενώ στην επανάληψη ο Μοράις με πέναλτι στο 67’ και ο Ιωάννου με σουτ στο 71’ κλείδωσαν το τρίποντο. Το τέταρτο τέρμα σημείωσε ο Λούκας Σόουζα στις καθυστερήσεις.

Για την Ανόρθωση, τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ απώλεσε στο 56’ με το σουτ του Μικελτάντζε που κατέληξε στο δοκάρι.

Να σημειωθεί πως η «Κυρία» είχε δεχτεί μόλις τέσσερα γκολ στα προηγούμενα επτά εκτός έδρας παιχνίδια της στο θεσμό, ωστόσο δέχτηκε άλλα τέσσερα γκολ στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ.

Το προφίλ της 16ης αγωνιστικής
Πάφος – Νέα Σαλαμίνα 1-3: 87’ Ανγκούλο – 27’ Μιντίκκης, 80’ (πέν.) Κίνγκσλεϊ, 91’ Νουρ.

Ένωση Παραλιμνίου – Δόξα Κατωκοπιάς 0-1: 3’ Κάρλος.

ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση 4-0: 17’ Λέο Νατέλ, 67’ (πέν.) Μοράις, 71’ Ιωάννου, 93’ Σόουζα.