Premier League: Πρωτοχρονιάτικες «μάχες»

Σήμερα, Τρίτη (1/1) η Premier League είναι «παρών» και με τρεις αναμετρήσεις ανοίγει την αυλαία της 21ης αγωνιστικής.

Οι πρώτες κόντρες του νέου χρόνου θα πραγματοποιηθούν σήμερα στην Premier League. Συγκεκριμένα τρεις αναμετρήσεις θα διεξαχθούν σήμερα, Τρίτη (1/1) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος. Αναλυτικά τα 3 ματς:

Έβερτον-Λέστερ (14:30, Cosmote TV)

Η Έβερτον δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα μετά το "ξέσπασμα" της 19ης αγωνιστικής και ηττήθηκε στην έδρα της Μπράιτον με 1-0. Η Λέστερ μετά τις δύο μεγάλες νίκες επί της Τσέλσι και της Σίτι ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της από την Κάρντιφ στις καθυστερήσεις. Οι «αλεπούδες» δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις φάσεις που δημιούργησαν και δέχθηκαν γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Απουσίες: Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Λούκμαν για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα ενώ για την Λέστερ εκτός είναι ο Αμαρτέι και αμφίβολες κρίνονται οι συμμετοχές των βασικών Μόργκαν και Έβανς.

Άρσεναλ-Φούλαμ (17:00, Cosmote TV)

Η Άρσεναλ θα προσπαθήσει να πάρει μια εύκολη νίκη που θα της δώσει ξανά ψυχολογία μετά την μεγάλη ήττα από την Λίβερπουλ με 5-1 της προηγούμενης αγωνιστικής. Η Φούλαμ κέρδισε στο ματς... θρίλερ την Χάντερσφιλντ με 1-0 χάρη σε γκολ του Μίτροβιτς στις καθυστερήσεις και πήγε στο -1 από τις ασφαλείς θέσεις της κατάταξης.

Απουσίες: Εκτός είναι οι Γουέλμπεκ, Μχιταριάν, Χόλντινγκ, Μαυροπάνος και Σμιθ-Ρόου ενώ τελευταία στιγμή θα κριθούν οι συμμετοχές των Μονρεάλ, Μπεγερίν και Οζίλ για την ομάδα του Έμερι. Ο Ρανιέρι θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Μόουσον ενώ αμφίβολος είναι ο Ανγκουίσα.

Κάρντιφ-Τότεναμ (19:30, Cosmote TV)

Η Κάρντιφ κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη στην έδρα της Λέστερ με 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις και ανέβηκε στην 16η θέση της κατάταξης. Η Τότεναμ από την άλλη παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στην αναμέτρηση με την Γουλβς δέχθηκε τρία γκολ και ηττήθηκε με 3-1 εντός έδρας από τους «λύκους» με αποτέλεσμα να πέσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Απουσίες: Για τους γηπεδούχους εκτός είναι οι Γουάρντ, Ζοχορέ και Ρίτσαρντς ενώ για την ομάδα του Ποκετίνο νοκ άουτ έχουν τεθεί οι Λαμέλα, Βερτόνχεν, Ντάιερ, Ντεμπελέ και Γουανιάμα.