Λίβερπουλ-Άρσεναλ 5-1: «Καλπάζει» προς τον τίτλο (vid)

Με ανατροπή η Λίβερπουλ συνέχισε το αήττητο σερί της νικώντας την Άρσεναλ στο «Άνφιλντ» με σκορ 5-1.

Αήττητοι παρέμειναν οι Reds στην Premier League καθώς επικράτησαν της Άρσεναλ με 5-1 για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα αλλά οι «κανονιέρηδες» ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μέιτλαντ - Νάιλς να σκοράρει στο 11'.

Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Φιρμίνο έφερε το ματς στα ίσα στο 14΄ενώ δύο λεπτά μετά έκανε την ανατροπή για τους Reds με υπέροχο πλασέ. Με τους παίκτες του Κλοπ να έχουν το προβάδισμα ο ρυθμός έπεσε αισθητά στην αναμέτρηση.

Στο 32' ο Μανέ εκμεταλλεύτηκε άψογα το γύρισμα του Σαλάχ και με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η σειρά του Αιγύπτιου να χριστεί σκόρερ.

Ο επιθετικός της Λίβερπουλ κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο που ήταν αντίθετος με την απόφαση του ρέφερι. Ο Σαλάχ δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 4-1.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με το Λόβρεν να ανατρέπεται από τον Κολάσινατς κερδίζοντας πέναλτι στο 65'.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Φιρμίνο που πέτυχε χατ τρικ κρατώντας αήττητη στο πρωτάθλημα την Λίβερπουλ η οποία ξέφυγε με εννέα βαθμούς από την δεύτερη Τότεναμ που νωρίτερα ηττήθηκε από την Γουλβς.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον(Κλάιν 82'), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ(Λαλάνα 77'), Σακίρι, Σαλάχ, Μανέ(Χέντερσον 62'), Φιρμίνο

Άρσεναλ: Λένο, Λιχτστάινερ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Κολάσινατς(Γκεντουζί 81'), Ράμσεϊ, Ιβόμπι, Ομπαμεγιάνγκ(Λακαζέτ 72').

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής στην Premier League:

Μπράιτον-Έβερτον 1-0 (59΄ Λοκάντια)

Φούλαμ-Χάντερσφιλντ 1-0 (90' Μίτροβιτς)

Λέστερ-Κάρντιφ 0-1 (90΄ Καμαράσα)

Τότεναμ-Γουλβς 1-3 (22΄ Κέιν / 72΄ Μπέιλι, 83΄ Χιμένες, 87΄ Κόστα)

Γουότφορντ-Νιούκαστλ 1-1 (82΄ Ντουκουρέ / 29΄ Ρόντον)

Λίβερπουλ-Άρσεναλ 5-1 (14', 16', 65' (πεν.) Φιρμίνο, 32' Μανέ. 45+2' Σαλάχ (πεν.) / 11' Μέιτλαντ - Νάιλς)