Premier League: Η Τότεναμ τσάκισε την Έβερτον 6-2 (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Τότεναμ επικράτησε της Έβερτον με το εμφατικό 6-2 για την 18η αγωνιστική της Premier League.

Στον αγώνα που έκλεισε την «αυλαία» της 18ης αγωνιστικής στην Premier League, οι «πετεινοί» διέσυραν τα «ζαχαρωτά» του Μάρκο Σίλβα με το εμφατικό 6-2 στο Μέρσεϊσαϊντ και πέραν του ότι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τους διώκτες τους στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παράλληλα παρέμειναν και στο -6 από την πρωτοπόρο της κατηγορίας, Λίβερπουλ.

Η Έβερτον άνοιξε το σκορ στο 21' με γκολ του Γουόλκοτ. Η Τότεταμ ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ των Σον (27’), Ντέλε Άλι (35’) και Κέιν (42’).

Η Έβερτον μείωσε με τον Σίγκουρτνσον στο 51’ σε 2-4 και στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού Σον και Κέιν σημείωσαν το δεύτερο προσωπικό τους γκολ στην αναμέτρηση στο 61’ και το 74’ αντίστοιχα, εκτοξεύοντας έτσι το δείκτη του σκορ στο 2-6.

Να σημειωθεί πως ο Χάρι Κέιν αποτελεί τον δεύτερο ποδοσφαιριστή που που πετυχαίνει τουλάχιστον δύο γκολ σε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια κόντρα σε μία ομάδα της κατηγορίας.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Ζουμά, Ντιν, Ντέιβις, Α. Γκόμες (53’ Σνέιντερλεν), Γουόλκοτ, Σίγκουρντσον (83’ Τοσούν), Ριτσάρλισον (75’ Μπερνάρντ), Κάλβερτ-Λιούιν.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τριπιέρ, Ν. Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Σισοκό (83’ Λούκας Μόουρα), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (45’ Λαμέλα), Κέιν, Σον (79’ Σκιπ).