Νίκη πρωταθλήματος για την Λίβερπουλ, 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στην κορυφή της Premier League παρέμεινε η Λίβερπουλ που κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1.

Καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη αποδείχθηκε ο Σακίρι ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ που χάρισαν τους τρεις βαθμούς στους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι της ομάδας του Μάντσεστερ, γεγονός που μαρτυράνε και οι 36 τελικές τους προσπάθειες, έναντι μόλις έξι των παικτών του Ζοζέ Μουρίνιο, ο οποίος βλέπει αρκετά σύννεφα να μαζεύονται στο «Ολντ Τράφορντ» έπειτα από τη νέα ήττα της ομάδας του.

Το σκορ για την Λίβερπουλ άνοιξε στο 24ο λεπτό ο Μανέ, ενώ στο 33' ο Λίνγκαρντ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αρκετά υψηλός και οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης. Τελικά, αυτό ήρθε αρχικά στο 73' από τον Σακίρι που έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε στο 80' το τελικό 3-1.

Μετά από αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ «καβάλησε» ξανά στη βαθμολογία την Μάντσεστερ Σίτι και συνεχίζει να κάνει όνειρα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ένας τίτλος που της λείπει από τη σεζόν 1989-1990.

Λίβερπουλ (Γίουργκεν Κλοπ): Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Κλάιν, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (70' Σακίρι), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ (84' Χέντερσον), Φιρμίνο

Μαν. Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Μπαΐγ, Λίντελοφ, Νταλότ (46' Φελαίνί), Νταρμιάν, Μάτιτς, Ερέρα (80' Μαρσιάλ), Γιανγκ, Λίνγκαρντ (85' Μάτα), Ράσφορντ, Λουκάκου.