Η Σέλτικ κατέκτησε το Λιγκ Καπ Σκωτίας

Η Σέλτικ επικράτησε της Αμπερντίν με 1-0 και πανηγύρισε το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

Το 18ο Λιγκ Καπ της ιστορίας της πανηγύρισε η Σέλτικ που νίκησε με 1-0 την Αμπερντίν στο «Χάμπντεν Παρκ».

Το μοναδικό τέρμα του τελικού πέτυχε έπειτα από διπλή προσπάθεια ο Κρίστι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «καθολικοί» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ενώ έχασαν και πέναλτι στο 53', με τον Λούις να αποκρούει την εκτέλεση του Σινκλέρ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση του τίτλου για την Σέλτικ ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο τεχνικός της ομάδας, Μπρένταν Ρότζερς έφτασε τις 22 νίκες σε ισάριθμα ματς στον θεσμό.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Λούστιγκ, Μπογιάτα (61’ Σιμούνοβιτς), Μπένκοβιτς, Τίρνεϊ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ (86’ Νίτσαμ), Ρόγκιτς (64’ Μπράουν), Κρίστι, Σινκλέρ, Έντουαρντ.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Λούις, Λόγκαν, ΜακΚένα, Κόνσιντιν, Λόου, Μπολ, Σίνι, Μακάι-Στίβεν (45’+2’ ΜακΛέναν), Φέργκιουσον, ΜακΓκιν (70’ Γουίλσον), Κόσγκροουβ (79’ Άντερσον).