Στο «κατώφλι» της τετράδας η Άρσεναλ(vid)

Οι Λονδρέζοι νίκησαν τη Μπόρνμουθ και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία διαδοχικά ματς χωρίς νίκη.

Η Άρσεναλ νίκησε εκτός έδρας τη Μπόρνμουθ με σκορ 2-1 για να βρεθεί σε απόσταση βολής από την τετράδα. Συγκεκριμένα, οι «κανονιέρηδες» έφτασαν τους 27 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση. Από πάνω τους βρίσκεται η Τσέλσι, μόλις με ένα βαθμό περισσότερο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή αλλά και τις ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να προηγηθούν. Στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, μία επίθεση της εξελίχθηκε σε αυτογκόλ για τα «κεράσια», έπειτα από την παρέμβαση του Τζέφερσον Λέρμα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Κινγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Άρσεναλ για να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές διαφορές με το πρώτο, αφού και οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο. Μία φάση στο 67ο λεπτό, ήταν αρκετοί για τους Λονδρέζους να αποδείξουν την ανωτερότητα τους. Μετά από εξαιρετικές συνεργασίες μέσα στην περιοχή της Μπόρνμουθ, ο Κολάσινατς έδωσε την ασίστ στον Ομπαμεγιάνγκ για να γράψει το τελικό 2-1.