La Liga: Νίκη σωτηρίας η Θέλτα, 1-0 την Αλμερία

Η Θέλτα πήρε το πολύτιμο τρίποντο υποδεχόμενη την Αλμερία για την 27η αγωνιστική της La Liga. Όλο το πρόγραμμα των αγώνων στην Ισπανία.

Παρότι δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στη μαχητική Αλμερία, η Θέλτα πήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση με την ουραγό το βράδυ της Παρασκευής, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στη La Liga.

Ύστερα από το πρώτο 45λεπτο που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, ομάδα του Βίγκο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65' με την αποβολή του Μπρούνο Λάνγκα και οκτώ λεπτά αργότερα έφτασε στο πολυπόθητο 1-0 χάρη σε γκολ του Μινγκέθα.

Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεμακραίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού, την ώρα που η ουραγός Αλμερία παραμένει η μοναδική ομάδα του ισπανικού πρωταθλήματος δίχως νίκη...