Άρσεναλ - Λίβερπουλ 1-1: Στο τέλος μίλησε ο Λακαζέτ (αποτελέσματα, βαθμολογία, vid)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Premier League αφού Άρσεναλ και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Emirates».

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος απόλυτα, με τη Λίβερπουλ που στέρησε μόνο στην κατοχή της μπάλας να ανοίγει το σκορ στο 61ο λεπτό με γκολάρα του Μίλνερ με σουτ στην κίνηση και τον Λακαζέτ να ισοφαρίζει με πανέμορφο πλασέ για τους «κανονιέρηδες στο 81΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έδιναν αυτοί τον ρυθμό στο παιχνίδι, όμως οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ ευτύχισαν να προηγηθούν και να αγχώσουν την ομάδα του Λονδίνου. Παρ' όλα αυτά η Άρσεναλ ανέβασε το τέμπο, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και δικαιώθηκε, ενώ οι δύο αντίπαλοι μέχρι το τελευταίο λεπτό προσπάθησαν να πάρουν και τη νίκη.

Οι Λονδρέζοι απώλεσαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την αντίπαλό τους στον έναν βαθμό, ενώ η Λίβερπουλ αν και έμεινε μόνη στην κορυφή, γνωρίζει πως αυτό μπορεί να αποδειχτεί προσωρινό με την ολοκλήρωση του αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Σαουθάμπτον, την Κυριακή (4/11).