La Liga: Την «πάτησε» άσχημα η Μπιλμπάο, 0-0 με Αλμερία

Η Αθλετικ Μπιλμπάο δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Αλμερία (0-0) και έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης στη μάχη για το Champions League.

Μεγάλο στραβοπάτημα για την Αθλέτικ Μπιλμπάο που απέτυχε να νικήσει στην έδρα τους ουραγού και καταδικασμένης Αλμερία (0-0), παρότι μάλιστα οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες για σχεδόν ένα ημίχρονο!

Έτσι έμεινε στην 5η θέση με δύο βαθμούς λιγότερους από την Ατλέτικο Μασρίτης που απέκτησε προβάδισμα στη μάχη για το εισιτήριο του επόμενου Champions League.

Η Αλμερία μπήκε δυνατά στο ματς και είχε περισσότερες φάσεις (και κάρτες) στο πρώτο διάστημα, ενώ η Μπιλμπάο ισορρόπησε στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ. Έτσι έληξε το ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε επιθετικές αλλαγές με το ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ το έργο της Αθλέτικ φάνηκε να γίνεται πιο εύκολο στο 53' όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ραματζάνι. Η ώρα περνούσε, το γκολ δεν ερχόταν, οι Βάσκοι αγχώθηκαν και στο τέλος έφυγαν με την πίκρα της βαθμολογικής απώλειεας.