La Liga: Ηρωική ισοφάριση για τη Σοσιεδάδ (1-1) με την Αλαβές

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες αλλά με γκολ στο 90'+7΄ ισοφάρισε την Αλαβές (1-1) και της πήρε την γλύκα του απρόσμενου τριπόντου.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ γλίτωσε έστω το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Αλαβές με γκολ στο 90'+7' και κατάφερε να αποφύγει την διαγραφόμενη ήττα καθώς έπαιζε από νωρίς με δέκα παίκτες και είχε μείνει πίσω στο σκορ με πέναλτι.Έτσι παρέμεινε στην 6η θέση της La Liga χάνοντας μεν την ευκαιρία να πλησιάσει την Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά σε ασφάλεια από την Μπέτις που ακολουθεί για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Αλαβές εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ρεμίρο με απευθείας κόκκινη στο 36' και παρότι δέχτηκε φάσεις από τους γηπεδούχους κατάφερε στο 76' με πέναλτι του Ριόχα να πάρει το προβάδισμα. Όμως στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζουμπιμέντι ισοφάρισε για τους Βάσκους και έγινε ο λυτρωτής τους. Η Αλαβές είναι πάντα σε κίνδυνο, τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.