La Liga: Τρίποντο - «ανάσα» για Μαγιόρκα, ξανά κορυφή η Ρεάλ με λυρτωτή Βάθκεθ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Αλαβές με γκολ του Λούκας Βάθκεθ στις καθυστερήσεις και βρέθηκε ξανά πρώτη στη La Liga, την ώρα που η Μαγιόρκα πήρε πολύτιμη νίκη επί της Οσασαούνα με 3-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε το 1-1 της Ζιρόνα να πάει χαμένο και με πολύτιμό διπλό στο «Μεντιθορότθα» και 0-1 επί της Αλαβές βρέθηκε ξανά στην κορυφή της La Liga με 45 βαθμούς.

Οι «μερένχες» βρέθηκαν μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 54', μετά την απευθείας αποβολή του Φερνάντες, όμως στο 90+2' ο Λούκας Βάθκεθ τους χάρισε ένα μεγάλο τρίποντο.

Πολύτιμη νίκη πήρε και η Μαγιόρκα με 3-2 επί της Οσασούνα στο Πάρμα ντε Μαγιόρκα. Ο Ιμπάνιεθ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 7', ο Νάστασιτς απάντησε στο 12', ενώ στο 53' ο Ροντρίγκεζ έκανε το 2-1.

Στο 62' ο Ραΐgioο έκανε το 3-1, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Ραούλ στις καθυστερήσεις του αγώνα

Στους 18 βαθμούς ανέβηκε η 14η Μαγιόρκα, ξεφεύγοντας στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.