Premier League: Η Νιουκάστλ «πάτησε» την Τσέλσι, νίκη η Μπράιτον πριν την ΑΕΚ

Η Νιουκάστλ κέρδισε την Τσέλσι με το ευρύ 4-1 και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της Premier League, ενώ η Μπράιτον επιβλήθηκε 3-2 της Νότιγχαμ Φόρεστ πριν το ματς με την ΑΕΚ στο Europa League. Τραυματίες αποχώρησαν οι Φάτι και Λάμπτεϊ στους «γλάρους». Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Στον δρόμο των επιτυχιών στην Premier League επέστρεψε η Νιουκάστλ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας. Οι «καρακάξες» κέρδισαν στην έδρα τους με το ευρύ 4-1 την Τσέλσι, η οποία υπέστη την πέμπτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή, η Μπράιτον έφευγε με το «διπλό» από το «Σίτι Γκράουντ» κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι «γλάροι» νίκησαν με ανατροπή 3-2 τους «ξυλοκόπους» και αναπτέρωσαν το ηθικό τους ενόψει του αγώνα με αντίπαλο την ΑΕΚ που ακολουθεί την Πέμπτη στο Europa League.

Βέβαια, «πονοκέφαλο» στην Μπράιτον προκάλεσε ο τραυματισμός του Φάτι, με τον Ισπανό επιθετικό να αποχωρεί στο πρώτο ημίχρονο και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, ενώ «λαβωμένος» από το ματς έφυγε λίγο αργότερα και ο μπακ Ταρίκ Λάμπτεϊ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, η Γουέστ Χαμ σκόραρε δις στα τελευταία λεπτά του εκτός έδρας αγώνα της με την Μπέρνλι και κέρδισε 2-1 με ανατροπή την αντίπαλό της, ενώ η Λούτον με το 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.