Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπαρτσελόνα 0-1: Mε «buzzer beater» του Αραούχο «διπλό» στο Σαν Σεμπαστιάν!

Με τον Ρόναλντ Αραούχο να σκοράρει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά η Μπαρτσελόνα που πέρασε δύσκολο βράδυ κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν επιβλήθηκε 1-0, επέστρεψε στις επιτυχίες κι ανέβηκε 3η (πάνω από την Ατλέτικο Μαδρίτης) στο -4 από την κορυφή.

«Zωντανή» στο... κόλπο του πρωταθλήματος έμεινε η Μπαρτσελόνα επικρατώντας «δια πυρός και σιδήρου» της Ρεάλ Σοσιεδάδ, με το μίνιμουμ σκορ, στο Σαν Σεμπαστιάν.

Moναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο καλύτερος της παίκτης Ρόναλντ Αραούχο, που με κεφαλιά (από γέμισμα του Γκουντογκάν) έβαλε τα ...γυαλιά στους επιθετικούς του Τσάβι στο 2ο (από τα τρία) λεπτό των καθυστερήσεων!

Έτσι οι «μπλαουγκράνα» όχι μόνο επανήλθαν στις επιτυχίες μια βδομάδα μετά την ήττα στο κλάσικο της Βαρκελώνη αλλά διατηρήθηκαν στο -4 από την κορυφή (και την τρομερή Ζιρόνα) ξεπερνώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης κι ανεβαίνοντας 3οι.

Mέχρι να φτάσει στο «buzzer beater» η Μπάρτσα ...υπέφερε και χρειάστηκε τα ρεφλέξ του Τερ Στέγκεν που σταμάτησε κατά σειρά τους Μπαρενετσέα, Ογιαρθάμπαλ, Κούμπο, ενώ κι ο Μερίνο δεν βρήκρ εστία.

Στο δεύτερο μέρος κατάφερε να κρατήσει η Καταλανική ομάδα μακριά από τα καρέ της τους Βάσκους ,αλλά και πάλι δεν απειλούσε εξαιρουμένου ενός σουτ του Αραούχο (προειδοποίηση...) που έβγαλε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Ρεμίρο, λίγο πριν το 90' όπως και το τετ α τετ με τον Γκάβι (90+1').

Η τρίτη του Αραούχο ήταν κι η φαρμακερή...